Oznaczanie wartości stężenia PSA całkowitego w surowicy krwi należy do badań przesiewowych w diagnostyce raka stercza i u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych, jest najważniejszym czynnikiem predykcyjnym dla tej choroby. Umożliwia również wczesne wykrycie choroby u mężczyzn, u których nie występują żadne objawy.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Swoisty antygen sterczowy (PSA) jest proteazą serynową. Głównym miejscem powstawania PSA jest nabłonek gruczołowy stercza. PSA wytwarzany w gruczole krokowym jest wydzielany w wysokich stężeniach do płynu nasiennego. Główna funkcja PSA polega na proteolitycznym rozszczepianiu białek tworzących żel w płynie nasiennym, co powoduje jego upłynnienie i zwiększenie mobilności nasienia.
Niskie wartości stężenia PSA we krwi wykrywane są w przypadku uwalniania się PSA z gruczołu krokowego. Wzrastające wartości stężeń PSA w surowicy związane są z patologią stercza, łącznie z zapaleniem stercza, łagodnym przerostem stercza oraz rakiem.
PSA jest również wykrywany w rakach sutka, w nowotworach gruczołów ślinowych, w gruczołach okołocewkowych i okołoodbytniczych, w komórkach nabłonka cewki moczowej męskiej, w mleku matki, we krwi i w moczu.
Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca, aby badanie PSA wykonać po raz pierwszy w wieku 40-45 lat.
Każdy wynik badania PSA całkowitego powinien być skonsultowany z urologiem.
Badanie powinno być wykonywane w celach profilaktycznych przez mężczyzn od 45 do 75 r.ż.
Oznaczanie stężenia PSA ma szczególne znaczenie w wykrywaniu zmian metastatycznych lub przetrwałej choroby u pacjentów, którzy przebyli leczenie chirurgiczne bądź zachowawcze z powodu raka stercza. Utrzymywanie się podwyższonych wartości stężeń PSA po leczeniu lub ich wzrost wskazuje na nawrót choroby, lub chorobę resztkową. Badanie stężenia PSA jest powszechnie przyjęte jako badanie pomocnicze przy postępowaniu z chorymi na raka stercza. PSA jest markerem przerostu prostaty, który jest stosowany w diagnozowaniu i monitorowaniu raka.
Próbka krwi powinna być pobrana przed badaniem per rectum i przed biopsją prostaty albo 2-3 tygodnie później. Na 48 godzin przed pobraniem unikać aktywności seksualnej i wysiłku fizycznego np. jazdy na rowerze.