Potas Kod ICD: N45

Badanie potasu wykonuje się w celu oznaczenia jego poziomu w organizmie pacjenta. Jest pomocne w ocenie zaburzeń elektrolitowych, przewlekłej lub ostrej hiperkaliemii (wysokiego stężenia potasu) lub hipokaliemii (niskiego stężenia potasu).

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Potas to makroelement, czyli pierwiastek, którego zawartość w organizmie w przeliczeniu na suchą masę ciała jest wyższa niż 0,01%, a jego bezpieczne lub zalecane spożycie jest większe niż 100 mg/dobę.

Potas jest główny kationem wewnątrzkomórkowym, biorącym udział w wielu przemianach warunkujących utrzymanie stałości środowiska wewnętrznego.

Do podstawowych funkcji potasu w organizmie należy:

  • wpływ na utrzymywanie ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych (wspólnie z sodem),
  • uczestnictwo w przesyłaniu impulsów nerwowych w układzie nerwowym i mięśniowym,
  • aktywacja wielu reakcji enzymatycznych,
  • udział w przemianie węglowodanów, syntezie białek oraz transporcie aminokwasów przez błony komórkowe.

Objawy niedoboru potasu (hipokaliemii) występują rzadko, ponieważ jest on powszechnie dostępny w produktach spożywczych. Mogą się zdarzyć u osób przebywających w gorącym klimacie lub uprawiających bardzo intensywną aktywność fizyczną. Zmniejszenie stężenia potasu w komórkach mięśniowych skutkuje zaburzeniem czynności motorycznych, a w komórkach serca częstoskurczem.

Hipokaliemia może wystąpić w przebiegu chorób, którym towarzyszą wymioty, biegunka; towarzyszy również zaburzeniom odżywiania (anoreksja, bulimia) oraz zażywaniu leków moczopędnych i przeczyszczających. Utratą potasu w czasie przyjmowania leków zagrożeni są pacjenci przyjmujący leki takie jak: kortykosteroidy, agoniści receptorów β-adrenergicznych (np. izoproterenol), antagoniści receptorów α-adrenergicznych (np. klonidyna), antybiotyki (np. gentamycyna i karbenicylina) oraz lek przeciwgrzybiczy amfoterycyna B.

Wzrost stężenia potasu (hiperkaliemia) występuje głównie w wyniku nadmiernej suplementacji potasu (organizm ludzki ma ograniczone możliwości przystosowania się do zwiększenia ilości potasu), zwłaszcza jeśli pacjent dodatkowo przyjmuje leki moczopędne oszczędzające potas. Ponadto może wystąpić w podeszłym wieku, w przebiegu chorób nerek lub przy niedoborze insuliny.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie potasu?

Badanie poziomu potasu często jest częścią badań kontrolnych (wraz z oznaczeniem poziomu sodu i chlorków), zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnieniem tętniczym), chorobami nerek (w tym dializowanych).

Ponadto oznaczenie stężenia potasu we krwi powinno być wykonany gdy występują objawy takie jak osłabienie, zaburzenia akcji serca, biegunka, wymioty.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.