Posiew wykonuje się w celu zdiagnozowania przyczyny powierzchownych zakażeń skórnych. W badaniu są wykrywane i identyfikowane bakterie tlenowe.
Oczekiwanie na wynik
6 dni roboczych
Materiał
Wymaz ze zmiany skórnej
Skóra człowieka zasiedlona jest przez różne drobnoustroje. Większa ich część wchodzi w skład flory fizjologicznej, która nie jest szkodliwa i stanowi jedną z barier chroniących organizm. Na skórze mogą bytować też drobnoustroje, które określamy mianem flory przejściowej. Wśród mikroorganizmów przejściowych, wszechobecnych w środowisku, mogą znaleźć się bakterie potencjalnie chorobotwórcze.
Do zakażenie skóry dochodzi na skutek zranienia skóry lub osłabienia układu immunologicznego.
Powierzchowne zakażenia dotyczą zewnętrznej warstwy skóry i mogą przyjmować postać róży, liszajca, zapalenia mieszków włosowych i czyraków. Zmiany wywoływane są głównie przez drobnoustroje tlenowe. Najczęściej przyczyną zakażenia są gronkowce (Staphylococcus aureus) i paciorkowce (Streptococcus pyogenes).
Badanie polega na wykonaniu przez personel medyczny Punktu Pobrań wymazu z miejsc chorobowo zmienionych. Pobrany materiał posiewa się na specjalne podłoża mikrobiologiczne. W posiewie w pierwszym etapie wykrywane są i identyfikowane do gatunku bakterie tlenowe, a następnie określana jest ich lekowrażliwość (antybiogram).
Posiew ze zmian skórnych wykonywany jest:
• przed badaniem nie można stosować środków działających miejscowo (aerozole, maści, krople), nie nakładać makijażu • badanie wykonuje się przed zastosowaniem antybiotykoterapii