Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Materiał
Wymaz z nosa
Jama nosowa człowieka może być zasiedlona przez różne drobnoustroje. W przedsionku nosa bytują mikroorganizmy wchodzące w skład flory fizjologicznej lub organizmy potencjalnie patogenne, które w niekorzystnych okolicznościach mogą stać się czynnikiem choroby zakaźnej. Do najczęściej izolowanych bakterii należących do prawidłowej flory należą gronkowce koagulazo-ujemne Staphylococcus epidermidis. Drobnoustroje potencjalnie patogenne wykrywane w wymazach z nozdrzy to głównie: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharhalis.
Przygotowanie pacjenta
Pacjent nie powinien być w trakcie antybiotykoterapii, a w przypadku wcześniejszego przyjmowania antybiotyku, próbkę należy pobrać co najmniej tydzień po terapii. Przed pobraniem nie należy stosować środków działających miejscowo (aerozole, krople, maści).
Pobranie materiału
Materiałem do badania jest wymaz z obu nozdrzy pacjenta pobierany przez wykwalifikowany personel specjalną wymazówką. Próbka umieszczana jest w podłożu transportowym i przekazywana do laboratorium.
Przebieg badania
Badanie polega na posiewie materiału na pożywki bakteriologiczne. W posiewie wykrywane są i identyfikowane potencjalnie patogenne bakterie tlenowe. Ostatnim etapem badania jest określenie lekowrażliwości drobnoustrojów.
Wynik
Na wyniku podawana jest identyfikacja drobnoustroju do gatunku, liczebność oraz lekowrażliwość (antybiogram).