Oznaczenie przeciwciał IgG przeciwko wirusowi Zika jest jednym z badań służących do diagnostyki infekcji spowodowanej tym patogenem. Przeciwciała IgG można wykryć w surowicy zwykle równocześnie z IgM lub wkrótce po ich pojawieniu. Zakłada się, że utrzymują się one w organizmie przez całe życie.
Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Należący do flawiwirusów wirus Zika początkowo występował w Afryce i Azji, ale z czasem stał się obecny również w krajach Ameryki i Europy. Do zakażenia dochodzi zwykle w wyniku ugryzienia komara z rodzaju Aedes (Aedes aegypyi oraz Aedes albopictus) lub poprzez niezabezpieczony stosunek seksualny z osobą zakażoną.
Infekcja wirusem Zika często przebiega bezobjawowo, zdarza się jednak, że u chorych występują:
Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży – wirus Zika stanowi zagrożenie dla płodu, zaburzając jego rozwój (skutkiem mogą być poważne wady wrodzone, m.in. wodogłowie) lub powodując poronienie.
Przeciwciała IgG przeciwko wirusowi Zika pojawiają się w surowicy już w ciągu 4-7 dni od pojawienia się objawów choroby – mogą zostać wykryte równocześnie z przeciwciałami IgM lub krótko po ich wystąpieniu.
Trzeba pamiętać, że niekiedy wyniki testów w kierunku przeciwciał mogą być pozytywnie fałszywe, ponieważ test może reagować również na inne wirusy z rodziny Flaviviridae.