Panel alergenów, w którym ilościowo oznaczamy stężenia IgE specyficznych dla ekstraktów alergenowych pleśni oraz jego głównych alergenów molekularnych. Pomocny w rozpoznaniu pierwotnego uczulenia na grzyby pleśniowe gatunków Aspergillus fumigatus i Alternatia alternata oraz w kwalifikacji do immunoterapii uczulenia na Alternatia alternata.
Oczekiwanie na wynik
7 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Częsty kontakt z pleśniami może negatywnie wpływać na zdrowie, zwłaszcza w miejscu pracy i może prowadzić do różnych objawów alergicznych, takich jak:
Pleśnie mogą również powodować alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, co prowadzi do chorób takich jak np. płuco rolnika, czy płuco stolarza.
Do zawodów, które szczególnie są narażone na ekspozycję na pleśń należą:
Inne zawody zagrożone alergią na pleśnie to ogrodnicy, kwiaciarze, floryści, pracownicy przemysłu tytoniowego, firmy remontowe, personel basenów, saun i palmiarni, oraz personel sprzątający w hotelach.
Test polega na ilościowym oznaczeniu przeciwciał IgE specyficznych dla 9 alergenów + CCD:
Aspergillus fumigatus, rAsp f 1, rAsp f 3, rAsp f 4, rAsp f 6, Alternaria alternata, rAlt a 1, Cladosporium herbarum, Penicillium notatum, CCD.
A. fumigatus:
A. alternata; rAlt a 1: Obecność sIgE dla tego alergenu umożliwia skuteczną klinicznie immunoterapię uczulenia.
Ilościowy wynik stężenia specyficznych przeciwciał IgE podawany jest oddzielnie dla każdego z alergenów wchodzącego w skład panelu. Wyniki wyrażone są w jednostkach kU/l z przypisaniem do jednej z 6 klas poziomu uczuleń (system raportowania RAST). Test cechuje się wysoką czułością, zakres raportowania 0,15 -100 kU/l.
Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych. Nie jest wymagane odstawienie leków sterydowych i przeciwhistaminowych podawanych doustnie i miejscowo.