Badanie wykonywane w celu wykrycia obciążenia genetycznego i ryzyka zachorowania na raka piersi i/lub jajnika, które jest związane z nosicielstwem mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Badanie wykonywane jest metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS).
Oczekiwanie na wynik
20 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Badanie NGS staje się standardem w ocenie predyspozycji do nowotworów zależnych od mutacji w genie BRCA i pozwala na identyfikacje wszystkich mutacji występujących w genach BRCA1 i BRCA2.
Wykrycie nosicielstwa mutacji pozwala na odpowiednio szybkie wdrożenie badań profilaktycznych. Wykrycie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 ma również przełożenie na procedury terapeutyczne jakie powinny zostać wdrożone w przypadku leczenia raka piersi i jajnika.
Zakres analizy: cała sekwencja kodująca genów BRCA1 i BRCA2. Dzięki temu wykrywane jest pełne spektrum mutacji, również bardzo rzadkie mutacje niebadane testami przesiewowymi.
Większość dostępnych badań pozwala jedynie na wykrycie kilku najczęstszych mutacji. Niemniej jednak, ograniczenie analizy jedynie do tych najpopularniejszych zmian nie jest wystarczające, gdyż mutacje mogą pojawić się w różnych regionach genu. Analiza zarówno genu BRCA1, jak i BRCA2, umożliwia pełne zdiagnozowanie wszystkich istniejących mutacji w tych badanych genach.
Główne zalecenia profilaktyczne w grupie wysokiego ryzyka:
Badania są szczególnie wskazane u osób, u których:
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetyka.czlowieka@alab.com.pl
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne do pobrania w miejscu: Formularze dla pacjenta.