Panel neuroprzekaźników podstawowy pozwala na oznaczenie poziomu kluczowych neurotransmiterów z grupy amin biogennych. Badanie neuroprzekaźników znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i chorób ze spektrum autyzmu.
Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Mocz
Przygotowanie
Panel neuroprzekaźników podstawowy zawiera oznaczenia neurotransmiterów:
Noradrenalina i adrenalina są katecholaminami wytwarzanymi przede wszystkim w rdzeniu nadnerczy. Głównym zadaniem neurotransmiterów w organizmie jest szybka mobilizacja podczas stresu, zagrożenia. W trakcie wyrzutu katecholamin dochodzi do przyspieszenia rytmu serca, wzrostu ciśnienia, ogólnej mobilizacji organizmu, wzrostu stężenia glukozy. Katecholaminy działają na kilka typów receptorów obecnych w wielu tkankach. Nadmierna produkcja katecholamin może być spowodowana obecnością guza chromochłonnego.
Dopamina jest katecholaminą, neuroprzekaźnikiem syntetyzowanym i uwalnianym przez komórki układu nerwowego, a także w tkankach obwodowych m.in. w rdzeniu nadnerczy. Dopamina wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, napięcie mięśniowe. Wywiera wpływ na wydzielanie hormonów, a szczególnie na prolaktynę i gonadotropiny. Reguluje w nerkach wydalanie sodu z moczem i zwiększa przesączanie kłębuszkowe. W układzie pokarmowym zwiększa wytwarzanie wodorowęglanów, wpływa na motorykę. Ze zmianą poziomu tej katecholaminy można powiązać wiele schorzeń m.in. chorobę Parkinsona i ADHD, w których obserwujemy niedobór dopaminy. Obniżony poziom tej katecholaminy może również powodować zaburzenia snu, spadek libido, czy zmiany nastroju.
Serotonina jest biogenną aminom syntetyzowaną w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Obecna jest w płytkach krwi, ze względu na udział w procesie krzepnięcia. Potocznie zwana jest „hormonem szczęścia”, w związku z jej udziałem w procesach odczuwania przyjemności. Spożywanie czekolady pobudza jej syntezę. W organizmie odpowiada za regulację snu, samopoczucia, temperatury ciała, apetytu, krzepnięcia i ciśnienia krwi, poziom libido. Serotonina wpływa także na skurcz mięśni gładkich. Niski poziom tej aminy może być przyczyną agresywnego zachowania, myśli samobójczych, zmęczenia, zwiększenia wrażliwości na ból oraz obniżenia samopoczucia, a nawet depresji.
Badanie neuroprzekaźników znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i chorób ze spektrum autyzmu.
Do wykonania tego pobranie niezbędny jest specjalny zestaw do pobrania, w celu jego uzyskania skontaktuj się z wybranym Punktem Pobrań.
W ciągu dwóch dni (48 h) poprzedzających badanie poziomu neuroprzekaźników nie należy używać nikotyny, kofeiny, alkoholu.
W ciągu 24 h poprzedzających badanie należy wykluczyć z diety pokarmy bogate w serotoninę:
kumarynę, imipraminę, izoniazyd, lewodopa, mefenezyna, metamfetamina, metokarbamol, fenotiazyny, rezerpinę.
Do badania neuroprzekaźników nie trzeba być na czczo - w dniu pobrania próbki moczu można zjeść śniadanie, jednak NIE NALEŻY PIĆ PŁYNÓW - ZWŁASZCZA KAWY. Dozwolone jest wypicie szklanki wody - nie więcej niż 300 ml.