1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Panel Neuroprzekaźników podstawowy

Panel Neuroprzekaźników podstawowy

Panel neuroprzekaźników podstawowy pozwala na oznaczenie poziomu kluczowych neurotransmiterów z grupy amin biogennych. Badanie neuroprzekaźników znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i chorób ze spektrum autyzmu.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Mocz

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
Dowiedz się więcej

Panel neuroprzekaźników podstawowy zawiera oznaczenia neurotransmiterów:

  • noradrenaliny i adrenaliny,
  • dopaminy,
  • serotoniny.

Noradrenalina i adrenalina są katecholaminami wytwarzanymi przede wszystkim w rdzeniu nadnerczy. Głównym zadaniem neurotransmiterów w organizmie jest szybka mobilizacja podczas stresu, zagrożenia. W trakcie wyrzutu katecholamin dochodzi do przyspieszenia rytmu serca, wzrostu ciśnienia, ogólnej mobilizacji organizmu, wzrostu stężenia glukozy. Katecholaminy działają na kilka typów receptorów obecnych w wielu tkankach. Nadmierna produkcja katecholamin może być spowodowana obecnością guza chromochłonnego.

Dopamina jest katecholaminą, neuroprzekaźnikiem syntetyzowanym i uwalnianym przez komórki układu nerwowego, a także w tkankach obwodowych m.in. w rdzeniu nadnerczy. Dopamina wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, napięcie mięśniowe. Wywiera wpływ na wydzielanie hormonów, a szczególnie na prolaktynę i gonadotropiny. Reguluje w nerkach wydalanie sodu z moczem i zwiększa przesączanie kłębuszkowe. W układzie pokarmowym zwiększa wytwarzanie wodorowęglanów, wpływa na motorykę. Ze zmianą poziomu tej katecholaminy można powiązać wiele schorzeń m.in. chorobę Parkinsona i ADHD, w których obserwujemy niedobór dopaminy. Obniżony poziom tej katecholaminy może również powodować zaburzenia snu, spadek libido, czy zmiany nastroju.

Serotonina jest biogenną aminom syntetyzowaną w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Obecna jest w płytkach krwi, ze względu na udział w procesie krzepnięcia. Potocznie zwana jest „hormonem szczęścia”, w związku z jej udziałem w procesach odczuwania przyjemności. Spożywanie czekolady pobudza jej syntezę. W organizmie odpowiada za regulację snu, samopoczucia, temperatury ciała, apetytu, krzepnięcia i ciśnienia krwi, poziom libido. Serotonina wpływa także na skurcz mięśni gładkich. Niski poziom tej aminy może być przyczyną agresywnego zachowania, myśli samobójczych, zmęczenia, zwiększenia wrażliwości na ból oraz obniżenia samopoczucia, a nawet depresji.

Panel neuroprzekaźników podstawowy - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Badanie neuroprzekaźników znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce zaburzeń neurologicznych i chorób ze spektrum autyzmu.

Do wykonania tego pobranie niezbędny jest specjalny zestaw do pobrania, w celu jego uzyskania skontaktuj się z wybranym Punktem Pobrań.

W ciągu dwóch dni (48 h) poprzedzających badanie poziomu neuroprzekaźników nie należy używać nikotyny, kofeiny, alkoholu.

W ciągu 24 h poprzedzających badanie należy wykluczyć z diety pokarmy bogate w serotoninę:

  • banany, orzechy włoskie, pomidory, ananasy, agrest, porzeczki, śliwki, mirabelki, melony, awokado, bakłażany, kiwi, kakao, czekolada.
  • Ponadto - po konsultacji z lekarzem - należy odstawić leki zawierające następujące substancje czynne: kwas acetylosalicylowy, paracetamol,

kumarynę, imipraminę, izoniazyd, lewodopa, mefenezyna, metamfetamina, metokarbamol, fenotiazyny, rezerpinę.

Do badania neuroprzekaźników nie trzeba być na czczo - w dniu pobrania próbki moczu można zjeść śniadanie, jednak NIE NALEŻY PIĆ PŁYNÓW - ZWŁASZCZA KAWY. Dozwolone jest wypicie szklanki wody - nie więcej niż 300 ml.

Dodatkowe przygotowanie

  • Mocz pobierać do zestawu do pobierania moczu stabilizowanego.
  • W ciągu 2 dni poprzedzających pobranie próbki moczu wskazane jest zrezygnowanie z kofeiny, nikotyny oraz alkoholu.
  • Przez 24 h przed pobraniem próbki należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w serotoninę takich jak banany, orzechy włoskie, pomidory, ananasy, agrest i porzeczki, śliwki, mirabelki, melony, awokado, bakłażany, kiwi oraz kakao.
  • Niektóre leki mogą wpływać na badanie - zalecana konsultacja z lekarzem.
  • W dniu pobrania próbki dozwolone jest zjedzenie śniadania, jednak nie należy przyjmować płynów (zwłaszcza kawy). Jeśli to konieczne można przed pobraniem próbki napić się wody, jednak nie więcej niż 300 ml (1 szklanka).

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.