1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Rak trzustki analiza 17 genów (badanie przesiewowe w kierunku predyspozycji), metoda NGS

Rak trzustki analiza 17 genów (badanie przesiewowe w kierunku predyspozycji), metoda NGS

Panel badań przesiewowych obejmuje analizę 17 genów, w których zmiany związane są ze zwiększoną predyspozycją genetyczną do zachorowania na raka trzustki. Badanie przy użyciu metody NGS.

Wynik badania dostarcza istotnych informacji, które mogą być wykorzystane do podejmowania skutecznych działań mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania lub wczesne wykrycie choroby.

Oczekiwanie na wynik

22 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • szczegółowo o przygotowaniu -
Dowiedz się więcej

Zakres analizy: geny APC, ATM, BMPR1A, BRCA1, BRCA2, CDK4, CDKN2A, EPCAM, MEN1, MLH1, MSH2, MSH6, PALB2, SMAD4, STK11, TP53, PMS2.

Rak trzustki jest diagnozowany w Polsce u ponad 3 tysięcy osób rocznie z czego większość przypadków występuje u osób po 50. roku życia. U około 10% pacjentów do rozwoju raka trzustki przyczynia się czynnik genetyczny. Wśród ważniejszych czynników ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu są: wiek (ryzyko rośnie wraz z wiekiem), otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki.

W badaniu analizowane są m.in.:

Geny BRCA1 i BRCA2 - które oprócz raka trzustki związane są ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, jajnika, ale też jelita grubego, prostaty, żołądka
Gen STK11 - rak trzustki to jeden z najczęstszych nowotworów występujących razem z zespołem Peutza-Jeghersa. W zespole tym występują również nowotwory piersi, jelita cienkiego, grubego, żołądka, płuc, jajnika i macicy
Geny MLH1 i MSH2 - występowanie raka trzustki może być związane z Zespołem Lyncha. W przypadku tego zespołu osoba ma zwiększone w stosunku do populacji ogólnej ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, trzonu macicy i jajnika.
Gen CDKN2A – w przypadku tego genu oprócz czerniak skóry może się on przyczyniać do rozwoju raka trzustki.

Kto powinien wykonać analizę 17 genów w kierunku predyspozycji do zachorowania na raka trzustki?

Badanie jest przeznaczone dla każdej osoby, która:

  • ma w rodzinie przypadki zachorowań na raka trzustki lub u kogoś z rodziny stwierdzono predyspozycje do zachorowania na raka trzustki,
  • ze zdiagnozowanym rakiem trzustki - dzięki badaniom genetycznym możemy sprawdzić czy do jego wystąpienia przyczyniły się predyspozycje genetyczne,
  • chce sprawdzić swoje predyspozycje genetyczne do zachorowania na nowotwór.

Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultacje z specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.

W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.

Dokumenty do pobrania:

Skierowanie na badanie

Deklaracja świadomej zgody

Dodatkowe przygotowanie

Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagane jest skierowanie i podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty do pobrania:

Skierowanie na badanie

Deklaracja świadomej zgody

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.