1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Rak piersi i jajnika analiza 27 genów (badanie przesiewowe w kierunku predyspozycji), metoda NGS

Rak piersi i jajnika analiza 27 genów (badanie przesiewowe w kierunku predyspozycji), metoda NGS

Panel badań przesiewowych obejmuje analizę 27 genów, w których zmiany związane są ze zwiększoną predyspozycją genetyczną do zachorowania na raka piersi i jajnika. Badanie przy użyciu metody NGS.

Oczekiwanie na wynik

22 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • szczegółowo o przygotowaniu -
Dowiedz się więcej

Zakres analizy: geny ATM, BARD1, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDH1, CHEK2, DICER1, EPCAM, HOXB13, MLH1, MRE11, MSH2, MSH6, MUTYH, NBN, PALB2, PMS2, POLD1, POLE, PTEN, RAD50, RAD51C, RAD51D, SMARCA4, STK11, TP53

  • Rak piersi – stanowi około 25% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Co roku w Polsce diagnozuje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków tej choroby, a najwięcej przypadków stwierdza się u kobiet między 50 a 69 rokiem życia.
  • Rak jajnika – co roku na całym świecie umiera z jego powodu ponad 110 000 kobiet. Przeważająca większość przypadków nowotworów jajnika to guzy sporadyczne, natomiast około 10% z nich ma podłoże genetyczne.

W badaniu analizowane są m.in.:

Geny BRCA1 i BRCA2 – zmiany w tych genach są związane z predyspozycją do nowotworów, zwłaszcza raka piersi i jajnika, prostaty.

Gen PTEN – mutacje w tym genie powiązane są z nowotworami m.in.: pęcherza moczowego, tarczycy, macicy, prostaty czy w piersi.

Gen TP53 - odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu wzrostu komórek i naprawie DNA. Mutacje w genie TP53 mogą predysponować do różnych rodzajów nowotworów np.: piersi, trzustki, żołądka.

Kto powinien wykonać analizę 27 genów w kierunku predyspozycji do zachorowania na raka piersi i jajnika?

Badanie jest przeznaczone dla każdej osoby, która: 

  • ma w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi/jajnika lub u kogoś z rodziny stwierdzono predyspozycje do zachorowania na raka piersi/jajnika
  • ma lub miała zdiagnozowany nowotwór piersi/jajnika - dzięki badaniom genetycznym otrzymamy informację czy do jego wystąpienia przyczyniły się predyspozycje genetyczne

Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultacje z specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.

W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.

Dokumenty do pobrania:

Skierowanie na badanie

Deklaracja świadomej zgody

Dodatkowe przygotowanie

Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagane jest skierowanie i podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne do pobrania w miejscu: Dokumenty do pobrania.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.