Organix Gastro - pośredni test dysbiozy wykonuje się w celu oceny flory jelitowej. Badanie to wykonywane jest z moczu, w którym oznaczanych jest ilościowo 12 związków organicznych (w większości kwasów organicznych) będących metabolitami bakterii zasiedlających przewód pokarmowy. Oznaczenie ilości tych związków w badanym materiale może być źródłem istotnych informacji na temat nieprawidłowej flory bakteryjnej zasiedlającej jelita i pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń równowagi mikrobioty jelitowej (dysbiozy).
Oczekiwanie na wynik
29 dni roboczych
Materiał
Mocz
Dysbioza jest zaburzeniem, w którym doszło do zakłócenia równowagi mikroflory jelitowej wynikającej ze zmiany w jej ilości, składzie i funkcjonowaniu.
Przyczyny dysbiozy mogą mieć charakter środowiskowy, np. chroniczny stres, zła dieta, ale również zażywanie niektórych leków (np. niektórych antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów pompy protonowej) i stymulantów (alkohol), a także występowanie chorób przewlekłych.
Rezultatem dysbiozy mogą być krótkotrwałe objawy powodujące dyskomfort (bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niewyjaśnione zmęczenie), jak również poważniejsze choroby przewlekłe np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu I, alergie, przewlekłe choroby zapalne jelit, a nawet objawy neuropsychiatryczne czy nowotwory.
Zaburzenia trawienia powstałe w wyniku braku enzymów, koenzymów czy witamin, ale także schorzenia jelit oraz nieodpowiednia dieta prowadzą najczęściej do niecałkowitej degradacji węglowodanów i białek (protein) w jelicie. W konsekwencji dochodzi do zmiany wartości pH, które sprzyja przyrostowi i rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów patogennych aż do górnych odcinków jelita cienkiego. Diagnoza dysbiozy jest zwykle ustalana klinicznie przez bezpośrednie wykrycie nieprawidłowego stanu mikroflory jelitowej. Diagnoza pośrednia natomiast jest oparta na określaniu zawartości produktów metabolizmu mikroflory, uważanych za chemiczne markery tego zaburzenia. Istnieje wiele związków, które można uznać za biomarkery. Niektóre kwasy organiczne są takimi specyficznymi produktami bakteryjnego działania metabolicznego. Ich podwyższony poziom może podrażniać błony śluzowe jelit, wywołując objawy żołądkowo-jelitowe, finalnie wydalane są przez nerki.
Badanie Organix Gastro wykonywane jest na podstawie próbki moczu i w związku z tym łatwo można pozyskać materiał do badania. Badania z moczu w kierunku dysbiozy stanowią świetne uzupełnienie klasycznych badań oceniających zaburzenia mikroflory jelitowej z kału.
Badanie Organix Gastro oparte jest na szczegółowej metodzie analizy ilościowej moczu pod kątem zawartości następujących związków: kwasu benzoesowego, kwasu 2-hydroksy-2-metylobutanodiowego, kwasu m-hydroksyfenylooctowego, kwasu p-hydroksybenzoesowego, kwasu p-hydroksyfenylooctowego, kwasu winowego, Indykanu, kwasu trikarbalilowego, D-arabinitolu, kwasu hipurowego, kwasu dihydroksyfenylopropanowego, p-krezolu.
W metodzie wykorzystano bezpośrednią derywatyzację związków organicznych w małej objętości próbki moczu, a następnie chromatografię gazową z tandemową spektrometrią mas GC–MS/MS.
Wykrywane w moczu produkty metabolizmu bakterii mogą świadczyć o nadmiernym przyroście i rozprzestrzenianiu się patogenu w organizmie. Podwyższone stężenia poszczególnych związków mogą wskazywać na:
Wynik należy skonsultować z lekarzem zlecającym lub specjalistą w zakresie DZJ.
>>Pobierz przykładowy wynik badania<<
Stwierdzenie dysbiozy oznacza konieczność odpowiedniej modyfikacji diety, a często także podania leków regulujących metabolizm i działanie układu odpornościowego, o ile nastąpiło stosowne diagnostyczne wskazanie.
Test Organix Gastro - kto i kiedy powinien wykonać badanie mikrobioty jelitowej?
Badanie Organix Gastro dedykowane jest dla osób, u których występuje ryzyko rozwoju dysbiozy oraz dla tych, którzy chcą potwierdzić przyczynę występujących dolegliwości tj. objawów ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha jelit, zaparcia, biegunki), a także zaburzeń psychicznych w rodzaju senności, wahań nastroju, drażliwości. Szczególnie zaś dla pacjentów:
Badanie Organix Gastro można również wykonać u dzieci z ryzykiem zaburzeń mikroflory jelitowej (tj. urodzone poprzez cesarskie cięcie, karmione sztucznie, z nieswoistymi objawami z przewodu pokarmowego, zaburzenia psychicznymi, autyzmem).
Korzyści diagnostyczne wynikające z zastosowania pośredniego testu dysbiozy:
Materiałem do badania jest mocz pobrany z próbki porannej, ze środkowego strumienia - pobrany do specjalnego zestawu do pobrań. W celu jego uzyskania skontaktuj się wcześniej z wybranym Punktem Pobrań. W skład zestawu do pobrań wchodzi instrukcja przeprowadzenia pobrania materiału.
1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach wieczornych i nocnych unikaj przyjmowania dużych ilości płynów.
2. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 8 godzin przed oddaniem próbki moczu. Materiał do badania należy zbierać na czczo.
3. W ciągu 48 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać ryb oraz owoców morza.
4. W ciągu 24 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać następujących produktów: - owoców - w szczególnościa jabłek, śliwek, wiśni, borówek, bananów, kiwi, rabarbaru, rodzynek, awokado - pomidorów oraz dyni piżmowej - orzechów - w szczególności włoskich oraz pekan, pestek dyni - napojów, w szczególności lemoniady oraz wina (zawiera dwuwinian potasu) - dodatków do żywności: kwasu benzoesowego i aspartamu.
5. Po konslutacji z lekarzem - jeśli to możliwe - należy odstawić leki (w szczególności moczopędne). WAŻNA WSKAZÓWKA DLA KOBIET - badania nie przeprowadza się w czasie miesiączki.