Ołów w moczu Kod ICD: P71

Badanie wykonuje się w celu ilościowego oznaczenia ołowiu w moczu. Stężenie ołowiu w moczu jest parametrem pozwalającym na ocenę długotrwałej ekspozycji na ołów w przeszłości. Należy podkreślić, że związki ołowiu w ok. 75% są wydalane przez nerki.

Oczekiwanie na wynik

13 dni roboczych

Materiał

Mocz

Przygotowanie

  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
Dowiedz się więcej

Badanie zalecane jest u osób narażonych na długotrwałą ekspozycję na ołów oraz w monitorowaniu leczenia stanów zatrucia ołowiem.

Ekspozycja na ołów może dotyczyć każdego, ponieważ jest on bardzo rozpowszechnionym w środowisku pierwiastkiem, nie ulegającym biodegradacji i kumulującym się w organizmach żywych - w tym w organizmie człowieka. Może przenikać przez łożysko oraz znajdować się w ludzkim mleku.

Objawy zatrucia ołowiem początkowo są niespecyficzne - bóle głowy, bóle brzucha, nudności, kolka, symptomy dysbiozy. Charakterystycznym objawem może być słodki smak w ustach. Długotrwała ekspozycja na ołów może objawiać się uszkodzeniem szpiku kostnego, układu nerwowego oraz tzw. ołowianą cerą. Może również powodować niepłodność.

Pacjentów zainteresowanych badaniem stężenia większej liczby metali ciężkich z jednego pobrania zapraszamy do zapoznania się z ofertą pakietów badań wykonywanych z surowicy krwi:

Dodatkowe przygotowanie

Materiałem do badania jest mocz poranny (co najmniej 4 godziny od ostatniej mikcji) lub po ekspozycji.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.