Odczyn Biernackiego, czyli badanie OB należy do markerów stanu zapalnego w organizmie. Badanie sprawdza drogę opadania erytrocytów (czerwonych krwinek) w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny. Szybkość opadania jest związana z występowaniem stanu zapalnego w organizmie, podczas którego wzrasta poziom białka (głównie fibrynogenu), który wpływa na zwiększoną tendencję do nakładania się na siebie krwinek czerwonych.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Za pomocą wskaźnika jest możliwe wykrycie i monitorowanie przebiegu wielu chorób. Podwyższony poziom może występować np. podczas infekcji układu oddechowego, infekcji gardła lub nawet próchnicy. Znacznie podwyższony poziom OB może wskazywać na występowanie:
Fizjologiczną przyczyną podwyższonego poziomu OB jest silny stres. Wskaźnik wzrasta także u kobiet w trakcie menstruacji, w ciąży, w trakcie połogu lub zażywające antykoncepcję hormonalną.
Niski poziom OB obserwuje się osób, u których występuje:
Przynajmniej raz w roku każda osoba zdrowia powinna wykonać badanie Odczyn Biernackiego w celu kontroli stanu zdrowia. Badanie OB jest także zalecane, kiedy istnieje podejrzenie występowania stanu zapalnego lub kiedy zostały już stwierdzone przewlekłe choroby zapalne.