Badanie nietolerancji laktozy wykonuje się pomocniczo w rozpoznaniu tego zaburzenia u osób, które doświadczają problemów z trawieniem nabiału. Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku nietolerancji laktozy w niektórych sytuacjach może być też pomocny w diagnostyce chorób przebiegających z zaburzeniami wchłaniania.
Oczekiwanie na wynik
12 dni roboczych
Materiał
Powietrze
Laktoza to znajdujący się w mleku i przetworach mlecznych dwucukier, w którego skład wchodzi glukoza i galaktoza. Cukier ten jest rozkładany w jelicie cienkim przez enzym laktazę. Niski poziom tego enzymu wywołuje degradację bakteryjną laktozy, w wyniku czego chory może skarżyć się na nieprzyjemne objawy, takie jak:
Osoby z nietolerancja laktozy odczuwają symptomy podobne do tych u osób z zespołem nadwrażliwości jelita.
Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku nietolerancji laktozy wykrywa zaburzenia trawienia i wchłaniania laktozy. Jest nieinwazyjny i bezbolesny. Test nietolerancji laktozy polega na pobraniu 10 próbek powietrza:
Wskazaniem do wykonania badania w kierunku nietolerancji laktozy są objawy niestrawności pojawiające się po spożyciu mleka lub nabiału.
Materiałem do badania jest powietrze, pobrane do specjalnego zestawu. W celu jego uzyskania skontaktuj się z wybranym Punktem Pobrań.
Materiałem do badania jest powietrze, pobrane do specjalnego zestawu.