Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Soja to roślina strączkowa, która często jest alternatywą dla produktów mięsnych. Śladowe ilości soi możemy znaleźć nawet w sokach warzywnych, batonach, pieczywie, płatkach śniadaniowych, grysiku, ale też w produktach przeznaczonych dla dzieci – na przykład mlekach i kaszkach. Uczulenie na soję może być pierwotne lub w wyniku reakcji krzyżowej.
Objawy uczulenia na soję to przede wszystkim brak apetytu lub jego wyraźne zmniejszenie, nudności, wymioty, a także biegunki, uczucie pieczenia w ustach po spożyciu niektórych pokarmów, zaczerwienienie okolicy ust, obrzęk warg i języka, aż do reakcji zagrażających życiu.
Badanie polega na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał alergenowo-swoistych IgE przeciwko Gly m 5 soi - białka zapasowego soi, wskazującego na bardzo silne uczulenie, zagrażające życiu.
Dla kogo:
Markerami pierwotnego uczulenia na soję są białka zapasowe Gly m5, Gly m6 i Gly m8. Natomiast uczulenie na Gly m4 jest odpowiedzialne za objawy zespołu pyłkowo-pokarmowego po spożyciu białka sojowego.
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, np. komórki bakterii wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Wysoki odsetek uczulonych na soję w naszej szerokości geograficznej wynika głównie z dużej reaktywności krzyżowej głównego alergenu brzozy Bet v1 oraz homologicznego alergenu soi Gly m4. Ok. 70 % uczulonych na soję, posiada przeciwciała dla Gly m4, 19% dla Gly m5. Gly m5 należy do rodziny 7S globulin, są to białka zapasowe, odporne na temperaturę i trawienie, mogą być przyczyną reakcji anafilaktycznej.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA/L.