Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Badanie swoistych przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal jest przydatne w diagnostyce alergii na galaktozę-α-1,3-galaktozę (alfa-gal), zawartą w czerwonym mięsie.
Oznaczenie stężenia przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal – czynnikowi alergii na czerwone mięso - jest pomocne w wyjaśnieniu przyczyn różnych reakcji występujących u niektórych pacjentów po 3-6 godzinach od spożycia czerwonego mięsa. Mogą to być pokrzywki, problemy żołądkowo-jelitowe, duszność, zawroty głowy, reakcje anafilaktyczne. Objawy występują głównie u osób, które nie miały wcześniejszych objawów alergii, natomiast w wywiadzie stwierdza się ukąszenie przez kleszcza.
Galaktoza-α-1,3-galaktoza (alfa-gal) to oligosacharyd występujący w mięsie ssaków innych niż ssaki naczelne. Ludzki organizm utracił zdolność do syntezy tego węglowodanu, dlatego – jeśli dostanie się do organizmu człowieka – może uruchamiać odpowiedź układu immunologicznego. Pierwsza ekspozycja na alfa-gal ma miejsce przy ukąszeniu przez kleszcza, który przenosi cząsteczki tego cukru z krwi zwierząt (krowy, owce). Organizm człowieka zaczyna produkować przeciwciała swoiste dla alfa-gal, a następna ekspozycja (spożycie alfa-gal z mięsem) wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i objawy syndromu alfa-gal.
Wystąpienie syndromu alfa-gal mogą nasilać tzw. kofaktory:
Źródła alfa-gal w diecie człowieka:
- wołowina, wieprzowina, jagnięcina, dziczyzna oraz ich podroby, np. nerki
- żelatyna pochodzenia zwierzęcego
Kto powinien zrobić badanie:
Materiałam do badania jest krew. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, pacjent nie musi być na czczo.
Badania wykonywane metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w diagnostyce alergii.
Więcej informacji nt. syndromu alfa-gal w artykule Ukąszenie przez kleszcza i alergia na czerwone mięso – co mają ze sobą wspólnego?