Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem krwi. Analiza krwi obwodowej polega na jakościowej i ilościowej ocenie komórek krwi (inaczej nazywanych elementami morfotycznymi).
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Badanie morfologia dostarcza ogromnej ilości informacji dotyczących komórek krwi, a tym samym wielu narządów i ogólnego stanu zdrowia. Objawy kliniczne niedoboru lub nadmiaru komórek krwi zależą od ich funkcji. Niedobór erytrocytów prowadzi do niedotlenienia tkanek i narządów (głód tlenowy - nietolerancja wysiłku fizycznego, wydolność fizyczna), niedobór leukocytów – do zaburzeń odporności, a niedobór płytek krwi do krwawień, rzadziej sygnalizuje zakrzepicę. Nadmiar komórek krwi może dotyczyć erytrocytów (nadkrwistość, czerwienica), leukocytów (leukocytoza) lub płytek krwi (nadpłytkowość, trombocytoza).
Badanie morfologii krwi obwodowej polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi i obejmuje ustalenie liczby: krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów) oraz:
Wzrost liczby krwinek czerwonych (RBC) stymulowany jest najczęściej przez niedotlenienie organizmu (u palaczy tytoniu lub przypadku wielu przewlekłych chorób płuc lub serca)
Spadek liczby RBC objawia się niedokrwistością, czyli anemią. W przypadku anemii istotniejszym parametrem niż liczba krwinek czerwonych jest stężenie hemoglobiny, które określa głębokość anemii: obniżona wartość hemoglobiny skojarzona z niską wartością MCV wskazuje na niedobór żelaza, który może być spowodowany zarówno niewłaściwą dietą, jak i wieloma poważnymi chorobami, których skutkiem jest jawna lub utajona utrata krwi.
Obniżenie hematokrytu (HCT) jest typowe dla niedokrwistości (anemii) oraz stanów przewodnienia organizmu, zwiększone wartości występują w przebiegu nadkrwistości, są również typowe dla odwodnienia organizmu. Niezależnie jakie czynniki prowadzą do wzrostu hematokrytu, jego wartość powyżej 55% oznacza znaczne zwiększenie gęstości i tym samym lepkości krwi, co zagraża wystąpieniem epizodów zakrzepowo-zatorowych.
Wielkość krwinki (MCV) daje istotną informację o przyczynach prowadzących do niedokrwistości (anemii).
Wskaźniki MCH oraz MCHC - jeśli dysponujemy wartością MCV, są zwykle obniżone w niedokrwistości z niedoboru żelaza (tak samo, jak wskaźnik MCV). Podwyższona wartość MCH może występować w niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 oraz w niedokrwistościach hemolitycznych (wynikających ze skróconego czasu przeżycia krwinki czerwonej). Zaburzenia RDW ocenia się razem z MCV w celu różnicowania przyczyny niedokrwistości:
Główną funkcją krwinek białych (WBC) jest ochrona organizmu przed infekcjami (bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi i reakcja przeciwko obcym organom lub tkankom.
Liczba leukocytów składa się z dwóch części: całkowitej liczby leukocytów w 1 mm³ krwi obwodowej i wzoru odsetkowego, który podaje procentowy udział poszczególnych populacji komórek w tej samej próbce. W rutynowym rozmazie krwi identyfikuje się 5 populacji leukocytów:
Do najczęstszych patologicznych przyczyn leukocytozy (zwiększona liczba) należą:
Do najczęstszych przyczyn leukopenii (zmniejszona liczba) należą:
Automatyczne analizatory hematologiczne umożliwiają oznaczenie następujących parametrów ilościowych płytek krwi:
Liczba płytek krwi u ludzi zdrowych najczęściej wynosi 130-400 x 10^9/l, liczba płytek u osób starszych i kobiet w ciąży zmienia się.
U ludzi zdrowych średnia objętość płytek krwi MPV wykazuje odwrotną zależność od ich liczby (im większa liczba płytek krwi tym ich średnia objętość jest mniejsza). W stanach chorobowych istnieją odstępstwa od tej reguły, co znalazło zastosowanie w rozpoznaniu interpretacji zaburzeń wyników trombocytopoezy. Płytki krwi odgrywają ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
Obniżenie ilości płytek (trombocytopenia, małopłytkowość) może prowadzić do krwawień, jednak objawy skazy krwotocznej nie występują zwykle (przy prawidłowej czynności płytek), dopóki liczba płytek nie spadnie znacznie poniżej 100 tys. w mm3. Tak więc przypadkowe stwierdzenie ilości płytek w zakresie 100-150 tys. w mm3 nie wymaga na ogół interwencji diagnostycznej. Niezbędna jest jedynie okresowa kontrola liczby płytek krwi. Zwiększona liczba płytek może prowadzić zarówno do zakrzepów naczyniowych (zwłaszcza po krwotokach i zabiegach operacyjnych), jak i do krwawień ze względu na często niską jakość wytwarzanych płytek. Postępowanie zależne jest od liczby płytek i od przyczyny do niej prowadzącej.
Badanie morfologii krwi należy wykonać przynajmniej raz w roku. Morfologia krwi jest ważnym badaniem profilaktycznym, umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób, ma istotne znaczenie diagnostyczne i dużą wartość w monitorowaniu przebiegu leczenia.