1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Mleko krowie (F2) IgE swoiste

Mleko krowie (F2) IgE swoiste Kod ICD: L91

Badanie IgE mleka krowiego w surowicy jest rekomendowane w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej na białka mleka krowiego u dzieci i osób dorosłych.

Oczekiwanie na wynik

3 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Alergia na białka mleka krowiego jest najczęściej występującą nadwrażliwością na pokarmy. Problem ten dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci, ale występuje również u osób dorosłych. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( np u małych dzieci) lub w przypadku przeciwwskazań do PTS. Ponadto, ze względu na charakter alergenów pokarmowych bardziej odpowiednie są testy z krwi niż skórne (są mniej czułe). Zalecamy skorzystanie z diagnostyki molekularnej i oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla poszczególnych białek mleka: kazeina, alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, BSA.

Pomiar stężenia immunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.

Alergia na białko mleka krowiego jest najczęściej występującą nadwrażliwością na pokarmy. Problem ten dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci, ale występuje również u osób dorosłych.

Wyróżnia się następujące postaci alergii na białko mleka krowiego:

  • łagodną lub umiarkowaną z objawami w różnych narządach, o małym lub średnim nasileniu, (biegunki, wymioty, wysypki na policzkach, płatkach uszu, sucha skóra, świąd, katar, rozdrażnienie i wiele innych).
  • ciężką – poważne zaburzenia kwalifikujące się do leczenia szpitalnego (zalicza się tutaj m.in. ciężką postać atopowego zapalenia skóry, silne, uporczywe biegunki z średnią i dużą utratą krwi ze stolcem, dużą anemię, ostry obrzęk krtani, zaburzenia oddychania, wstrząs anafilaktyczny).

Badanie IgE mleka krowiego jest szczególne przydatne w sytuacji, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne (np. u małych dzieci) lub w przypadku przeciwwskazań do PTS. Ponadto, ze względu na charakter alergenów pokarmowych, bardziej odpowiednie są testy z krwi niż skórne (są mniej czułe). Zalecamy skorzystanie z diagnostyki molekularnej i oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla poszczególnych białek mleka: kazeina, alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, BSA.

Przygotowanie do badań

  • materiałem do badania jest krew
  • pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych
  • nie jest wymagane odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.