Mikroalbuminuria
Symbol: MIKRALB Kod ICD: (I09)

Mikroalbuminuria jest badaniem, które służy oznaczeniu albuminy w moczu. Badanie stanowi wczesny wskaźnik choroby nerek, podwyższone stężenie albuminy jest wykrywane zanim wystąpi jawny białkomocz. Jest również najwcześniejszym wskaźnikiem rozwoju powikłań cukrzycowych (nefropatii, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego).

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Dobowa zbiórka moczu, Mocz

Przygotowanie

  • szczegółowo o przygotowaniu -
Dowiedz się więcej

U osób chorych na cukrzycę ilość albumin w moczu jest związana z czasem trwania choroby i stopniem kontroli glikemii.

Podwyższone stężenie mikroalbumin wiąże się z większym ryzykiem występowania chorób układu krążenia, retinopatii i chorób nerek.

Obecność mikroalbuminurii u osób niechorujących na cukrzycę jest wczesnym wskaźnikiem krótszej przewidywanej długości życia z powodu chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego krwi.

Więcej informacji na temat albumin w artykule: Co to są albuminy i w jakim celu bada się ich poziom?

Kto i kiedy powinien wykonać badanie mikroalbuminurii?

Mikroalbuminuria ma znaczenie diagnostyczne w nefropatii cukrzycowej i nadciśnieniowej. Jest wskaźnikiem uszkodzenia śródbłonka korelując ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca i naczyń.

Może być wykorzystana do monitorowania rozwoju cukrzycy oraz chorób związanych z dyslipidemią i miażdżycą.

Jest obecna w moczu również w przypadku krwawienia z dróg moczowych.

Dodatkowe przygotowanie

Materiałem do badań jest mocz z dobowej zbiórki moczu. Należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik do dobowej zbiórki moczu z podziałką umożliwiającą odczyt objętości (do kupienia w aptece lub otrzymania w Punkcie Pobrań), a także jednorazowy pojemnik, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań (pojemniki można otrzymać w Punkcie Pobrań - należy wcześniej skontaktować się z Punktem Pobrań).

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć rano i prowadzić przez 24 godziny. Pierwszą poranną porcję moczu w całości oddać do toalety. Kolejne porcje moczu należy w całości zbierać do pojemnika do dobowej zbiórki moczu. Ostatnią porcją jest mocz poranny dnia następnego. Zbierany mocz należy przechowywać w lodówce. Po zakończeniu zbiórki, mocz dokładnie wymieszać, odczytać objętość, a następnie przelać 50-100 ml do jednorazowego pojemnika i dostarczyć do Punktu Pobrań z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.