Aktywność lipazy trzustkowej w surowicy jest ściśle związana ze schorzeniami trzustki. Aktywność tego enzymu jest ważnym markerem w diagnostyce chorób trzustki i pozwala na monitorowanie leczenia.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Lipaza jest produkowana przez trzustkę w postaci nieaktywnej i ulega aktywacji w dwunastnicy pod wpływem żółci. Uczestniczy w trawieniu tłuszczów - rozkładzie (hydrolizie) triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Aktywność lipazy w surowicy wzrasta 4-8 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów choroby i wraca do normy po 7-14 dniach leczenia. Podwyższona aktywność lipazy utrzymuje się dłużej na wysokim poziomie w surowicy niż amylazy. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki oznaczenie lipazy ma mniejszą wartość diagnostyczną. Ewentualny ponowny wzrost aktywności odzwierciedla zaostrzenia w przebiegu procesu zapalnego trzustki.
Lipaza filtrowana do przesączu kłębuszkowego ulega całkowitej resorpcji w cewkach, co powoduje brak tego enzymu w moczu.
Zwiększoną aktywność lipazy we krwi obserwuje się w ostrym zapaleniu trzustki, niedrożności jelit, perforacji wrzodu dwunastnicy, zapaleniu otrzewnej, w niedrożności przewodu trzustkowego, raku trzustki, mukowiscydozie, w chorobach zapalnych jelit, w przebiegu chorób wątroby i dróg żółciowych.
Zmniejszona aktywność lipazy występuje u noworodków.
Wskazania do wykonania badania lipazy to m.in.: