Kwas walproinowy jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki. Badanie w celu oznaczenia poziomu kwasu walproinowego w organizmie wykonuje się w przypadku podejrzenia jego przedawkowania.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Kwas walproinowy, jako lek przeciwdrgawkowy, działa poprzez blokowanie enzymu transaminazy kwasu gamma-aminomasłowego, co skutkuje zwiększeniem neuroprzekaźnika kwasu gamma-aminomasłowego w mózgu.
Badanie kwasu walproinowego, oprócz sytuacji możliwego przedawkowania, przeprowadzane jest również w czasie terapii monitorowanej, sprawdzającej ilość kwasu walproinowego we krwi.
Ze względu na znaczne wahania stężeń kwasu walproinowego w czasie doby, krew należy pobrać rano, tuż przed podaniem dawki leku. Krew pobiera się w stanie stacjonarnym, po ok. 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia kwasem walproinowym. Przy zmianie dawkowania, krew należy pobrać nie wcześniej, niż po 5 dniach od zmiany dawki. Przy wystąpieniu objawów przedawkowania krew pobrać natychmiast przed kolejną dawką, do oznaczenia poziomu w minimum. W szczególnych przypadkach (np. do kontroli przyjmowania leku) czas pobrania materiału do badań uzgodnić z lekarzem. Metoda oznaczania: immuno-turbidymetryczna, ilościowo