1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Kwas 5-hydroksyindolooctowy w moczu (dobowa zbiórka moczu)

Kwas 5-hydroksyindolooctowy w moczu (dobowa zbiórka moczu) Kod ICD: M39

Wskazania do wykonania badania: podejrzenie czynnego hormonalnie nowotworu przewodu pokarmowego (rakowiaka), monitorowanie rozwoju i leczenia rakowiaka, diagnozowanie mastocytozy, podejrzenie i monitorowanie innych nowotworów neuroendokrynnych.

Oczekiwanie na wynik

5 dni roboczych

Materiał

Dobowa zbiórka moczu

Kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA) jest produktem metabolizmu tryptofanu (aminokwas białkowy) i rozpadu serotoniny (hormon tkankowy). Oznaczenie 5-HIAA stosuje się przede wszystkim w diagnostyce rakowiaka- czynnego hormonalnie nowotworu przewodu pokarmowego, i innych nowotworów neuroendokrynnych. Raki tego typu produkują nadmierne ilości serotoniny  co przekłada się na zwiększoną zawartość 5-HIAA. Zwiększone wartości 5-HIAA czasem występują także w przebiegu raka płuc i trzustki. U części chorych, mimo obecności nowotworu,  stężenie 5-HIAA może pozostać w normie. U chorych bez objawów i z prawidłowym stężeniem metabolitu, prawdopodobieństwo obecności nowotworu wytwarzającego serotoninę jest niskie.

Dodatkowe przygotowanie

Należy zminimalizować stres emocjonalny i fizyczny oraz intensywny wysiłek fizyczny przed i w trakcie zbiórki moczu. Na 3-4 dni przed badaniem unikać: bananów, kiwi, awokado, ananasa, orzechów, śliwek, pomidorów, czekolady, herbaty, kawy, na dodatni wynik testu mogą mieć również leki takie jak paracetamol, salicylany, metysergid, fenobarbital i niektóre cytostatyki, nie należy spożywać alkoholu przed wykonaniem testu (może być przyczyną wyniku fałszywie ujemnego), niektóre leki z grupy neuroleptyków, inhibitorów MAO, metylodopy, izoniazydu i kwasu acetylosalicylowego mogą również zafałszować wynik. Co należy przygotować: - Pojemnik 2-3l z podziałką , ze stabilizatorem 6M HCL (zapewnia laboratorium, po wcześniejszym kontakcie z wybranym punktem pobrań) - Standardowy pojemnik na badanie ogólne moczu (dostępny w aptece) Przebieg badania: - Dobową zbiórkę moczu przeprowadza się w ciągu 24 godzin - Zbiórkę należy zbierać do przygotowanego pojemnika z kwasem solnym - Zbiórkę należy rozpocząć rano. Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety i zanotować czas rozpoczęcia zbiórki - Drugą i wszystkie kolejne porcje moczu należy zbierać do przygotowanego pojemnika z kwasem solnym UWAGA! Kwas solny jest środkiem o działaniu drażniącym na skórę i oczy oraz może powodować podrażnienie dróg oddechowych, dlatego rozpoczynając zbiórkę należy zachować szczególną ostrożność. Pierwszą porcję moczu wlewamy do pojemnika ze szczególną ostrożnością, lejąc po ściankach pojemnika. Pojemnik musi być szczelnie zamykany i przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu. Do pojemnika musi zostać oddana każda kolejna porcja moczu, włącznie z pierwszą, poranną porcją z następnego dnia. Zebrany mocz dokładnie wymieszać i zmierzyć jego objętość. Odlać ok. 50-100 ml moczu do pojemnika na mocz. Pojemnik należy opisać: Imię, Nazwisko, nr PESEL, całkowita objętość moczu oraz oznaczenie „DZM”. Próbkę dostarczyć do Punktu Pobrań w jak najkrótszym czasie. Nie prowadzić zbiórki moczu na 1-2 dni przed menstruacją, w czasie i do 3 dni po menstruacji.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.