Badanie kortyzolu w moczu jest oznaczaniem aktywnej - wolnej - frakcji tego hormonu w organizmie.
Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Materiał
Dobowa zbiórka moczu
Przygotowanie
Kortyzol jest hormonem produkowanym przez korę nadnerczy, wpływającym na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, białkową, wapniowo-fosforanową. Zarówno zwiększony, jak i zmniejszony poziom kortyzolu wpływa na organizm negatywnie.
Wskazania do badania kortyzolu są objawy wynikające z nadmiaru wydzielania tego hormonu - objawy zespołu Cushinga. Są to: zmiana sylwetki ciała związana z odkładaniem tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy, obojczyków, karku i jednoczesnym zanikiem tkanki mięśniowej kończyn, rozstępy skórne, skłonność do powstawania siniaków, osłabienie, zła tolerancja wysiłku, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia libido, zaburzenia erekcji, nadciśnienie tętnicze, upośledzona tolerancja glukozy.
Objawy związane ze zmniejszonym stężeniem kortyzolu we krwi: osłabienia z tendencją do omdleń, zmniejszone stężenie glukozy, łatwa męczliwość, niechęć do wysiłku fizycznego, nietolerancja stresu, niskie ciśnienie krwi, luźne stolce.
Dobowa zbiórka moczu wymaga specjalnego 2-3 litrowego pojemnika, który można otrzymać w Punkcie Pobrań ALAB.Dobową zbiórkę moczu rozpoczyna się rano. Pierwszą, poranną porcję, należy wylać do toalety, zbieranie moczu zaczyna się od drugiej porcji. Ostatnią porcją dobowej zbiórki moczu jest mocz poranny z następnego dnia. Zbierany mocz przechowuje się w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki cały materiał należy dokładnie wymieszać, zmierzyć jego objętość a następnie przelać 50-100 ml do jednorazowego pojemnika i tylko ten mały zbiorniczek dostarczyć do laboratorium.