Celem badania jest ocena dobowego rytmu wydzielania kortyzolu poprzez analizę próbek śliny pobieranych o określonych godzinach. Wskazaniem do wykonania profilu dziennego kortyzolu jest podejrzenie zaburzeń wydzielania tego hormonu.
Oczekiwanie na wynik
11 dni roboczych
Materiał
Ślina
Kortyzol jest glikokortykosteroidem produkowanym przez korę nadnerczy. Wpływa na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, białkową, wapniowo-fosforanową. Zarówno zwiększony, jak i zmniejszony poziom kortyzolu wpływa negatywnie na organizm i wiąże się z różnymi objawami i konsekwencjami.
Badanie kortyzolu – profil dzienny wykonywane jest z 5 próbek śliny pobieranych w ciągu całego dnia o określonych godzinach. Wydzielanie kortyzolu charakteryzuje się rytmem dobowym o szczycie wydzielania w godzinach porannych i minimum około północy.
5 oznaczeń w ciągu doby pozwala na dokładną ocenę zmian stężenia kortyzolu w trakcie dnia.
Badanie kortyzolu wykonuje się w przypadku podejrzenia zaburzeń jego wydzielania, które mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Nieprawidłowe stężenie kortyzolu towarzyszy m.in. chorobom nadnerczy, niedoczynności bądź nadczynności przysadki mózgowej, ale może występować też u osób chorujących na cukrzycę, anoreksję, czy narażonym na przewlekły stres.
Objawy, które mogą sugerować nieprawidłowy poziom kortyzolu to m.in.:
Do wykonania badania niezbędny jest specjalny zestaw do pobrania. W celu jego uzyskania skontaktuj się z wybranym Punktem Pobrań.