Badanie KIR to molekularne badanie genetyczne, które wykonuje się w ocenie przyczyn niepłodności u kobiet, w szczególności w przypadku podejrzenia niepłodności immunologicznej, w diagnostyce poronień oraz w przypadku nieudanych zapłodnień podczas in vitro.
Oczekiwanie na wynik
15 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
W przypadku diagnostyki poronień nawykowych oraz niepowodzeń implantacji zarodka badane są receptory KIR (ang. killer cell immunoglobulin-like receptors), które zaliczane są do nadrodziny cząsteczek immunoglobulinopodobnych. Zlokalizowane są na powierzchni komórek NK (ang. natural killer cells). Ze względu na funkcje komórki NK wykazują cytotoksyczność wobec komórek, które organizm uznaje za wrogie. Receptory KIR biorą udział w aktywacji lub hamowaniu działania komórek NK. Komórki są rozpoznawane jako obce i niszczone, gdy nie posiadają na powierzchni antygenów zgodności tkankowej MHC klasy I, głównie HLA-C, lub gdy ilość tych antygenów jest nieodpowiednia. Receptory KIR w zależności od obecności/nieobecności kodujących je genów aktywujących i hamujących występują w dwóch haplotypach A i B.
U par, u których podejrzewa się tzw. „niepłodność immunologiczną” wykonuje się badania KIR i HLA-C, gdyż przeszkodą w zajściu w ciążę mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu własnego układ odpornościowego kobiety lub mężczyzny.
Badanie genotypu KIR oraz badanie HLA-C zaleca się wykonać u obojga partnerów. Właściwe rozpoznanie przyczyn niepłodności związane jest z wykonaniem u kobiety badania KIR oraz badania HLA-C, a u mężczyzny badania HLA-C.
Badanie to może być wykonane w przypadku kobiet, u których:
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.