1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Katecholaminy w moczu (dobowa zbiórka moczu)

Katecholaminy w moczu (dobowa zbiórka moczu) Kod ICD: M15

Badanie jest pomocne w rozpoznaniu lub wykluczeniu guza chromochłonnego, lub innych guzów neuroendokrynnych. Wskazania do wykonania badania: Badanie wykonywane jest w przypadku występowania objawów utrzymującego się lub napadowego wysokiego ciśnienia krwi, takich jak ciężkie bóle głowy, przyspieszona akcja serca, czy nadmierne pocenie się.

Oczekiwanie na wynik

5 dni roboczych

Materiał

Dobowa zbiórka moczu


Badanie polega na pomiarze stężenia adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy  w moczu. Oznaczenie katecholamin w moczu ze zbiórki dobowej pozwala ocenić ilość hormonów wydalonych w ciągu 24 godzin. Guzy chromochłonne i inne guzy neuroendokrynne mogą wytwarzać znaczne ilości katecholamin, co powoduje wzrost ilości tych hormonów i ich metabolitów we krwi i w moczu. Wyrzut katecholamin skutkuje podwyższeniem ciśnienia tętniczego, przyspieszeniem rytmu serca, rozszerzeniem światła oskrzeli, wzrostem stężenia glukozy we krwi, wzrostem przepływu krwi przez mięśnie, mózg i serce.

Badanie w DZM pozwala na eliminację wpływu na wynik oznaczenia stresu powodowanego pobieraniem krwi oraz okresowego wydzielania katecholamin.

Dodatkowe przygotowanie

Należy zminimalizować stres emocjonalny i fizyczny oraz intensywny wysiłek fizyczny przed i w trakcie zbiórki moczu, na 3-4 dni przed badaniem unikać: bananów, kiwi, awokado, ananasa, orzechów, śliwek, pomidorów, czekolady, herbaty, kawy, na dodatni wynik testu mogą mieć również leki takie jak paracetamol, salicylany, metysergid, fenobarbital i niektóre cytostatyki, nie należy spożywać alkoholu przed wykonaniem testu, (może być przyczyną wyniku fałszywie ujemnego), niektóre leki z grupy neuroleptyków, inhibitorów MAO, metylodopy, izoniazydu i kwasu acetylosalicylowego mogą również zafałszować wynik. Co należy przygotować: - Pojemnik 2-3l z podziałką , ze stabilizatorem 6M HCL (zapewnia laboratorium, po wcześniejszym kontakcie z wybranym punktem pobrań) - Standardowy pojemnik na badanie ogólne moczu (dostępny w aptece) Przebieg badania: - Dobową zbiórkę moczu przeprowadza się w ciągu 24 godzin. - Zbiórkę należy zbierać do przygotowanego pojemnika z kwasem solnym. - Zbiórkę należy rozpocząć rano. Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety i zanotować czas rozpoczęcia zbiórki. - Drugą i wszystkie kolejne porcje moczu należy zbierać do przygotowanego pojemnika z kwasem solnym. UWAGA! Kwas solny jest środkiem o działaniu drażniącym na skórę i oczy oraz może powodować podrażnienie dróg oddechowych, dlatego rozpoczynając zbiórkę należy zachować szczególną ostrożność. Pierwszą porcję moczu wlewamy do pojemnika ze szczególną ostrożnością, lejąc po ściankach pojemnika. - Pojemnik musi być szczelnie zamykany i przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu. - Do pojemnika musi zostać oddana każda kolejna porcja moczu, włącznie z pierwszą, poranną porcją z następnego dnia. - Zebrany mocz dokładnie wymieszać i zmierzyć jego objętość. - Odlać ok. 50-100 ml moczu do pojemnika na mocz. - Pojemnik należy opisać: Imię, Nazwisko, nr PESEL, całkowita objętość moczu oraz oznaczenie „DZM”. - Próbkę dostarczyć do Punktu Pobrań w jak najkrótszym czasie. Nie prowadzić zbiórki moczu na 1-2 dni przed menstruacją, w czasie i do 3 dni po menstruacji

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.