Badanie jest wykonywane w celu oznaczenia w surowicy pacjenta stężenia kalprotektyny - markera stanu zapalnego. Test jest ważną alternatywą dla konwencjonalnych parametrów stanu zapalnego, np. OB, którego wyniki mogą być negatywne nawet u pacjentów z oczywistymi objawami klinicznymi. Zarówno u dorosłych jak i u dzieci stwierdza się korelację pomiędzy przebiegiem choroby a terapią i stężeniem kalprotektyny w surowicy, związanym z istnieniem lub wygaszaniem stanu zapalnego. Ponadto za pomocą kalprotektyny w surowicy można wykryć subkliniczne (nie dające objawów) stany zapalne.
Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Kiedy?
1. Monitorowanie stanu zapalnego w chorobach remuatycznych - zarówno w przebiegu terapii, jak i do kontrolowania stanów remisji (wzrost stężenia kalprotektyny w surowicy często poprzedza zaostrzenie choroby):
Ponadto stężenie kalprotektyny może służyć jako parametr do przewidywania skuteczności terapii. U pacjentów, u których stężenie kalprotektyny jest wysokie przed rozpoczęciem leczenia, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż terapia przeciwzapalna będzie skuteczna, a objawy kliniczne (np. liczba zajętych stawów) będą ulegały poprawie.
2. Monitorowanie stanu zapalnego w chorobach metabolicznych (cukrzyca t.2, otyłość, insulinooporność) - choroby metaboliczne charakteryzują się łagodny, ale przewklekłym stanem zapalnym tkanki tłuszczowej. W następstwie tego procesu stężenie kalprotektyny jest u tych osób wyższe i proporocjonalne do natężenia stanu zapalnego. Znaczny wzrost wartości kalprotektyny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia.
3. Monitorowanie terapii chorób nowotworowych - pomocniczo do monitorowania progresji i terapii w chorobach nowotworowych.
Materiałem do badania jest krew.