Badanie ogólne kału wraz z oceną resztek pokarmowych jest jakościowym badaniem, które polega na makroskopowej i mikroskopowej ocenie próbki stolca w celu sprawdzenia procesów trawiennych zachodzących w układzie pokarmowym pacjenta.
Oczekiwanie na wynik
4 dni robocze
Materiał
Kał
Przygotowanie
Badanie ogólne kału może być pomocne przy diagnozowaniu niektórych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, do których może dochodzić w stanach niedoborów enzymów układu pokarmowego, zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmu.
Ocena makroskopowa określa barwę stolca, jego spoistość oraz zaobserwowane inne elementy widoczne makroskopowo. W preparacie mikroskopowym oceniana jest obecność erytrocytów, leukocytów, komórek drożdży, bakterii i śluzu oraz obecność pochodzących z pożywienia niestrawionych włókien mięsnych, kropli tłuszczu, ziaren skrobi, komórek z pokarmów pochodzenia roślinnego i innych zaobserwowanych ewentualnie elementów.
Dodatkowo jest oceniana kwasowość próbki kału (pH). Fizjologicznie kał ma pH obojętne lub lekko zasadowe, od 7,00 do 7,7. Zakwaszenie kału (czyli pH < 6,0) może być wynikiem nietolellerancji węglowodanów (zaburzeń wchłaniania i trawienia) np. laktozy.
Zaobserwowane nieprawidłowości w wyniku badania ogólnego kału powinny być skonsultowane z lekarzem, gdyż wiele różnych czynników, także niezwiązanych z dysfunkcją samego układu pokarmowego, może mieć na nie wpływ. Badanie to może być pomocne w ukierunkowaniu dalszej pogłębionej diagnostyki w kierunku alergii lub nietolerancji pokarmowych.
Badanie ogólne kału z oceną resztek pokarmowych zalecane jest osobom, u których utrzymują się od dłuższego czasu niezidentyfikowane dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmu typu częste bóle brzucha, nudności, wzdęcia, przewlekłe zaparcia lub intensywne biegunki oraz w sytuacji nagłej utraty masy ciała o nieznanej przyczynie.
Może też służyć jako badanie do monitorowania leczenia wcześniej zdiagnozowanych zaburzeń ze strony układu pokarmowego.