Badanie specyficznych przeciwciał IgE przeciwko jadowi pszczoły jest wykorzystywane w diagnostyce alergii na jad tego owada.
Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Badanie dedykowane jest przede wszystkim osobom, u których wystąpiły w przeszłości silne objawy po ukąszeniu. Pozytywny wynik może świadczyć o alergii na jady owadów oraz możliwości silnej reakcji alergicznej po ponownym kontakcie. W celu zdiagnozowania alergii czyli nadwrażliwości immunologicznej na jad owadów, podstawowymi badaniami są punktowe testy skórne (PTS) i oznaczanie stężeń alergenowo-swoistych IgE (asIgE) w surowicy krwi. Należy jednak pamiętać, że około 50% pacjentów z objawami alergii na jad owadów błonkoskrzydłych wykazuje dodatnie wyniki testów skórnych i serologicznych opartych na ekstraktach alergenowych na jady zarówno osy, jak i pszczoły (podwójna pozytywność), ale reaguje klinicznie tylko na jeden z nich (w wyniku reaktywności krzyżowej). Z tego względu zalecamy oznaczenie komponentów o wysokim stopniu swoistości dla pszczoły: Api m1, Api m10, Api m3.
Owady, których jad wywołuje reakcje alergiczne, pochodzą niemal bez wyjątku z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Pszczoła miodna (Apis mellifera) jest brunatna, z umiarkowaną liczbą włosków na tułowiu i odwłoku; żądło pozostaje w skórze człowieka, a jego obecność pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzić użądlenie przez pszczołę. Pszczoły żądlą zwykle jedynie w obronie własnej lub w obronie ula.
Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii.
Dodatkowo decydując się na SIT należy zbadać wyjściowy poziom tryptazy. Jej podwyższone wartości są makerem ryzyka ciężkich reakcji po podaniu szczepionki. Czytaj więcej.