Badanie umożliwia wykrycie i rozpoznanie zakażenia wirusem opryszczki typu HSV-1 i HSV-2. Rekomendowane w przypadku objawów typowych dla opryszczki, takich jak pęcherzyki w okolicy ust lub narządów płciowych. Wskazaniem do wykonania badania są też objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych.
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Wirus opryszczki odpowiada za jedne z najczęstszych zakażeń wirusowych człowieka. Występuje w dwóch typach: HSV-1 i HSV-2. Oba są zakaźne i okresowo powodują występowanie małych pęcherzyków, które pękają, tworząc otwarte, bolesne rany. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, np. poprzez pocałunek, stosunek seksualny, rzadziej w wyniku picia z jednego kubka, czy używania wspólnego ręcznika.
Wirus opryszczki HSV-1 powoduje przede wszystkim opryszczkę wokół ust i w jamie ustnej (tzw. „zimno”), natomiast wirus opryszczki HSV-2 odpowiada za zmiany w okolicy narządów płciowych. Oba wirusy opryszczki pozostają w organizmie osoby zakażonej na stałe, przez większość czasu pozostając w „uśpieniu” – do wystąpienia objawów najczęściej dochodzi w okresach ogólnego osłabienia i obniżenia odporności.
W bardzo rzadkich przypadkach wirus opryszczki może prowadzić do rozwoju wirusowego zapalenia mózgu (tzw. opryszczkowe zapalenie mózgu - HSE) – niebezpiecznej choroby, która wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. HSE w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowany wirusem opryszczki HSV-1.