Histamina
Symbol: HISTAMI

Badanie ma na celu oznaczenie stężenia histaminy w surowicy, co ma zastosowanie szczególnie w przypadku ostrych reakcji alergicznych.

Oczekiwanie na wynik

-

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • szczegółowo o przygotowaniu -
Dowiedz się więcej

Histamina jest heterocykliczną aminą, która może być dostarczana wraz z pożywieniem lub wytwarzana bezpośrednio w organizmie. Wpływa na wiele narządów i tkanek, w tym m.in. na skórę, układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, pokarmowy i oddechowy co czyni ją ważnym wskaźnikiem biochemicznym w wielu dziedzinach medycyny. Histamina jest bardzo szybko metabolizowana. Jej stężenie w surowicy osiąga wartość maksymalną w czasie 5-10 minut od reakcji anafilaktycznej, powracając do stężenia początkowego w ciągu godziny. Dlatego też nagły wzrost histaminy we krwi potwierdza wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie histaminy?

Badanie jest zalecane w przypadku powtarzających się reakcji anafilaktycznych lub w celu rozpoznania mastocytozy - schorzenia nowotworowego, którego istotą jest zaburzenie procesu namnażania się, dojrzewania oraz migracji mastocytów (komórek tucznych należących do leukocytów).

Dodatkowe przygotowanie

Na wynik badania mogą mieć wpływ zażywane leki przeciwhistaminowe. UWAGA! parametr niestabilny, badanie wykonywane tylko w punktach przy laboratoriach.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.