Badanie genetyczne w celu identyfikacji hemochromatozy. Analiza sekwencji kodujących 5 genów przy wykorzystaniu technologii NGS.
Oczekiwanie na wynik
22 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Zakres analizy: geny HFE, HFE2, HAMP, TFR2 i SLC40A1
Hemochromatoza pierwotna jest chorobą dziedziczną, wynikającą z nadmiernego wchłaniania jonów żelaza z przewodu pokarmowego i jego gromadzenia się w postaci kompleksów w różnych narządach, głównie w wątrobie i trzustce. U około 60% osób, które posiadają dwie kopie zmutowanego genu HFE odpowiedzialnego za wchłanianie żelaza w komórkach jelit, choroba staje się widoczna. Jednak około 10% populacji stanowią bezobjawowi nosiciele mutacji w tym genie. Objawy choroby zazwyczaj pojawiają się dopiero u dorosłych, gdy nadmiar żelaza już spowodował uszkodzenia tkanek i narządów. U kobiet ryzyko zachorowania jest niższe, ponieważ tracą one żelazo podczas menstruacji i laktacji.
W przypadku wątroby, hemochromatoza może prowadzić do zwłóknienia i marskości, zwiększając ryzyko raka wątroby nawet 200-krotnie. Choroba ma charakter postępujący. Pierwsze objawy są zwykle niespecyficzne, takie jak osłabienie, przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i brzucha, hepatomegalia oraz osłabienie libido. W pełnoobjawowym stadium stwierdza się niewydolność wątroby wywołaną zwłóknieniem i marskością, z żółtaczką, przesiękami w jamie otrzewnej, nadciśnieniem wrotnym, uszkodzeniem drobnych stawów kończyn, cukrzycą, kardiomiopatią z kardiomegalią i zaburzeniami rytmu serca oraz postępującym ciemnieniem skóry. U nieleczonych chorych przyczyną śmierci jest w około 30% uszkodzenie serca, w 50% uszkodzenie wątroby, a w około 30% przypadków stwierdza się pierwotnego raka wątroby.
Kto powinien wykonać badanie?
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Dokumenty do pobrania:
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.