Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Kał
Przygotowanie
Badanie wykrywające antygeny Helicobacter pylori w kale służy do diagnozowania aktywnego zakażenia oraz do oceny skuteczności leczenia. Test wykonywany jest w systemie automatycznym metodą chemiluminescencji (CLIA).
Bakterie z gatunku Helicobacter pylori są powszechną przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego. W Polsce problem ten dotyczy ok. 67% populacji osób dorosłych i 30% dzieci. U 5-10% zakażonych infekcja może prowadzić do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz do raka żołądka.
Oznaczenie antygenów Helicobacter pylori w kale jest nieinwazyjnym badaniem laboratoryjnym.
W teście wykonywanym metodą CLIA wykorzystuje się specyficzne przeciwciała monoklonalne. Interpretacja wyniku badania dokonywana jest jest na podstawie wartości indeksów wyliczonych przez analizator w oparciu o stężenia antygenów w próbce materiału. Wynik prezentuje się jako ujemny, niejednoznaczny lub dodatni.
Obecność antygenów Helicobacter pylori w kale jest wskaźnikiem aktualnego zakażenia, natomiast ich brak u osób leczonych może świadczyć o skutecznej terapii.
Test w kierunku Helicobacter pylori jest zalecany w przypadku występowania:
Przez 7–14 dni przed wykonaniem testu nie należy przyjmować inhibitorów pompy protonowej (IPP).
Przed badanieniem należy odstawić przyjmowanie ihibitorów pompy proteinowej dwa tygodnie przed badaniem