Badanie HBs (przeciwciał anty-HBs) umożliwia wykrycie wcześniejszej ekspozycji na wirusa HBV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ich obecność we krwi wskazuje na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Badanie wykonuje się w celu ustalenia stadium choroby lub określenia konieczności szczepienia (jeśli anty-HBs są nieobecne).
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW B) jest wywoływane przez wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Zakażenie wirusem HBV odbywa się drogą pozajelitową. Do infekcji może dojść poprzez kontakt z zakażoną krwią. Zakażenie najczęściej nie daje żadnych widocznych objawów.
Przeciwciała przeciw HBs służą do diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) i wykrywania obecności wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). W przypadku zakażenia układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała anty-HBs, których podstawowym celem jest zwalczanie wirusa HBV. Anty-HBS pojawia się pomiędzy 4. a 6. miesiącem od zakażenia, a w surowicy utrzymuje się przez wiele lat.
Badanie przeciwciał anty-HBs wykonuje się: