Grupa krwi jest badaniem, które ma na celu oznaczenie w układzie AB0 antygenów obecnych na powierzchni krwinek czerwonych oraz badanie alloprzeciwciał w układzie RhD.
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Grupa krwi jest niezmienna i charakterystyczna dla każdego człowieka przez całe życie. Wyjątkową sytuacją może być stan po przeszczepie szpiku, w którym wytwarzane są elementy morfotyczne krwi.
Grupa krwi jest niezbędna w sytuacji konieczności przetaczania krwi dla ratowania życia, a zatem należy badanie to wykonać planowanym zabiegiem operacyjnym, przed porodem, a także w celu wyrobienia sobie krewkarty – dokumentu potwierdzającego grupę krwi, który warto mieć przy sobie wraz z dowodem osobistym na wypadek nagłych zdarzeń losowych, w których przetoczenie krwi ratuje życie.
Grupa krwi związana jest z obecnością na krwinkach czerwonych swoistych antygenów z układu AB0. Odpowiednia konstelacja tych antygenów pozwala zróżnicować 4 główne grupy krwi ( A, B, AB i grupę zero – 0). W osoczu krwi znajdują się naturalne przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi, który nie jest obecny na krwinkach. Poza antygenami z układu AB0 krwinki mogą posiadać lub nie inny bardzo ważny antygen z układu Rh – jest to antygen D. Jeżeli antygen ten nie występuje na krwinkach – to na wyniku badania takiej osoby obok nazwy grupy głównej zapisany zwrot „Rh - (ujemny) ”, jeżeli antygen jest obecny, to wynik badania krwi przedstawia się jako zapis „Rh + (dodatni)”.
Przed przetoczeniem krwi konieczne jest wykonanie próby zgodności krwi biorcy z krwią dawcy.
Najlepiej jest przetaczać krew jednoimienną co do grupy w układzie AB0 oraz układzie Rh. Tylko w sytuacji ratowania życia dopuszczalne jest podawanie krwi innego grupy – najlepiej tzw. uniwersalnej 0 Rh – (ujemnej).
Na krwinkach występują też antygeny z innych układów, które powszechnie nie są oznaczane, lub w osoczu mogą wystąpić dodatkowe alloprzeciwciała. W takich pojedynczych przypadkach wymagane jest bardziej szczegółowe rozpoznanie – wykonanie oznaczenia grupy krwi w pracowniach konsultacyjnych znajdujących się przy Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Badanie grupy krwi powinien wykonać pacjent przed planowaną operacją, kobiety w ciąży przed porodem, a także każdy, kto chce znać swoją grupę i wyrobić dokument - KREWKARTA.