1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. SHBG globulina wiążąca hormony płciowe

SHBG globulina wiążąca hormony płciowe Kod ICD: I83

Badanie SHBG czyli globuliny wiążącej hormony płciowe jest badaniem stosowanym w diagnostyce zaburzeń hormonalnych, związanych z płodnością. Badanie SHBG zalecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Oczekiwanie na wynik

2 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

SHBG to najważniejsze białko transportowe estrogenów i androgenów we krwi obwodowej. Wykazuje wysokie powinowactwo do 17-betahydroksysteroidów, takich jak testosteron czy estradiol.

SHBG jest glikoproteiną o masie cząsteczkowej wynoszącej około 80-100 kDa. Głównym miejscem syntezy tego białka jest wątroba. Stężenie SHBG w osoczu zależy od równowagi między stężeniem androgenów a estrogenów, ale również poziomu hormonów tarczycy, poziomu insuliny oraz sposobu odżywiania. Stężenie SHBG jest głównym czynnikiem regulującym dystrybucję tych hormonów pomiędzy frakcję związaną z białkami i frakcję wolną. Na stężenia SHBG w osoczu ma wpływ kilka różnych schorzeń, np. wysokie wartości obserwuje się w przypadku nadczynności tarczycy, hipogonadyzmu, niewrażliwości na androgeny czy też marskości wątroby u mężczyzn. Niskie stężenia występują w przypadku obrzęku śluzakowatego, hiperprolaktynemii czy objawów nadmiernej aktywności androgenów.

Zmniejszenie ilości SHBG następuje pod wpływem insuliny, glikokortykosteroidów, hormonu wzrostu, androgenów, otyłości, pokwitania, zespole nerczycowym. W hipergonadyzmie na tle dopingu androgenami również obserwuje się obniżenie SHBG.

Zwiększenie stężenia SHBG następuje pod wpływem estrogenów, fitoestrogenów, hormonów tarczycy, stresu, diety ubogotłuszczowej, wysokowęglowodanowej, procesu starzenia się, a także w nadczynności tarczycy. Może dojść do istotnego zwiększenia stężenia tego białka w surowicy podczas ćwiczeń fizycznych.

Badanie SHBG jest przydatne w ocenie łagodnych zaburzeń metabolizmu androgenów oraz w identyfikacji pacjentek cierpiących na hirsutyzm, które są bardziej podatne na leczenie estrogenami. Stosunek stężenia testosteronu do stężenia SHBG nazywany jest także wskaźnikiem wolnych androgenów (ang. Free Androgen Index, FAI) lub wskaźnikiem wolnego testosteronu (ang. Free Testosterone Index, FTI). Wskaźnik ten koreluje z wartościami wolnego testosteronu pochodzącymi zarówno z pomiaru, jak i obliczeń, oraz umożliwia rozróżnienie osób z nadmierną aktywnością androgenów od osób zdrowych.

Globulina wiążąca hormony płciowe - kto i kiedy powinien wykonać badanie SHBG?

Badanie SHBG zaleca się wykonać w przypadku m.in. zaburzeń poziomu hormonów płciowych, problemów z płodnością, impotencją oraz miesiączkowaniem, nadmiernym łysieniem bądź owłosieniem, jak również w przypadku podejrzenia raka endometrium. Należy podkreślić, że badanie SHBG jest badaniem podstawowym w momencie zaniku menstruacji.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.