Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Mocz
Przygotowanie
Związki glinu wchłaniają się do ustroju człowieka głównie dwiema drogami:
Wdychanie pyłów i dymów metali w tym glinu, wywiera bezpośredni lub pośredni wpływ na drogi oddechowe. Działanie bezpośrednie występuje na skutek zaburzenia metabolizmu lub uszkodzeń komórek i działanie drażniące. Natomiast wpływ pośredni następuje poprzez działanie tych substancji na układ immunologiczny lub upośledzenie funkcji układu oddechowego poprzez uszkodzenie innych narządów (np. serce, mięśnie, OUN), a także na metabolizm ogólnoustrojowy. Większość rozpoznanych zachorowań układu oddechowego jest skutkiem narażenia zawodowego, a jedynie niewielka ich część narażenia środowiskowego.
Pyły i dymy tworzące się podczas obróbki i surowce stosowane w wielu procesach technologicznych zawierają głównie następujące związki glinu:
Przewlekła ekspozycja zawodowa ludzi na pyły i dymy glinu oraz jego związki prowadzi do wystąpienia zmian o charakterze pylicy. Inne działanie pyłów i dymów glinu na drogi oddechowe to przede wszystkim: zapalenie i proteinoza pęcherzyków płucnych, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie płuc. Narażenie środowiskowe na pyły i dymy zawierające glin jest dość wysokie na terenach uprzemysłowionych.