Glifosat w moczu

Glifosat jest najszerzej stosowanym na świecie herbicydem o szerokim spektrum działania, służącym do zwalczania chwastów na gruntach rolnych. Badanie glifosatu umożliwia określenie poziomu herbicydów w moczu.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Mocz

Przygotowanie

  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia

Zastosowanie glifosatu hamuje tak zwaną ścieżkę szikimową, co oznacza, że rośliny nie mogą już tworzyć niezbędnych aminokwasów. Ponieważ ten szlak metaboliczny występuje tylko w roślinach, bakteriach i grzybach, bezpośredni toksyczny wpływ na ludzi jest uważany za mało prawdopodobny.

Jednak niektóre badania wskazują na możliwą toksyczność:

  • badania pokazują negatywny wpływ glifosatu na florę jelitową człowieka (mikrobiom jelitowy)
  • wykazano, że glifosat jest silnie antybiotyczny, szczególnie przeciwko bakteriom mlekowym, bifidobakteriom i Enterococcus faecalis
  • wrażliwość na glifosat prowadzi do zmniejszenia ilości ochronnych bakterii w jelicie człowieka, a w konsekwencji do pogorszenia odporności na bakterie chorobotwórcze, w szczególności Clostridia i Salmonella

Federalny Instytut Oceny Ryzyka obecnie ocenia glifosat jako nierakotwórczy. Jednak Kalifornijski Departament Zdrowia i Ochrony Środowiska umieszcza ten preparat na liście substancji chemicznych, które mogą powodować raka.

Przygotowanie do badań:

  • badanie nie wymaga specjalnego przygotowania
  • materiałem do badania jest mocz poranny

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.