Badanie pozwala na ocenę predyspozycji – zwiększonego ryzyka do otyłości. Wynik analizy polimorfizmu RS9939609 w genie FTO jest pomocny w wprowadzeniu odpowiednich zmian w diecie i stylu życia, skutkiem czego może być zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób w przyszłości.
Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Gen FTO nazywany genem otyłości, zawiera informacje o budowie białka biorącego udział w utrzymaniu równowagi węglowodanowo-lipidową w organizmie człowieka oraz za gospodarkę tłuszczową. Mutacja w genie FTO wpływa na BMI poprzez zmianę zachowań żywieniowych – zwiększone spożycie pokarmów wysokoenergetycznych (tłuszczów i białek), zwiększenie apetytu i zmniejszenie uczucia sytości, utratę kontroli nad jedzeniem. Ma to także związek ze składowymi zespołu metabolicznego – wrażliwością na insulinę, glukozę, trójglicerydy i cholesterol. Osoby z niekorzystnym wariantem genu częściej przybierają na wadze z powodu małej aktywności fizycznej i błędów żywieniowych.
W przypadku stwierdzenia niekorzystnego wariantu genu ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami i skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że prawidłowy genotyp nie wyklucza choroby. Jednak ogromny potencjał badań genetycznych pozwala przewidzieć wiele chorób i daje szansę na podjęcie działań mających na celu poprawę zdrowia.
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.