Badanie wykonuje się, aby zmierzyć stężenie fosforanu w próbce moczu z dobowej zbiorki moczu. Jest ono pomocne w rozpoznawaniu chorób, które mogą być przyczyną zbyt wysokiego lub niskiego stężenia fosforanu.
Fosforany są niezbędne do produkcji energii, prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego oraz do wzrostu kości. Odgrywają też ważną rolę jako bufor, pomagając w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Fosfor dostarczany jest do organizmu z pokarmem. Znajduje się w wielu produktach spożywczych i jest łatwo wchłaniany w jelitach.
Badanie wykonuje się u pacjentów z nieprawidłowym stężeniem wapnia, w przypadku chorób nerek i niewyrównanej cukrzycy, u pacjentów stosujących suplementację wapnia lub fosforanów.
Dodatkowe przygotowanie
Przed pobraniem należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą odczytanie objętości. Dodatkowo będzie potrzebny pojemnik jednorazowy, do którego zostanie przelana próbka moczu ze zbiórki (pojemniki można odebrać z Punktu Pobrań - należy wcześniej skontaktować się z Punktem Pobrań).
Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano. Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (do toalety). Zacznij od drugiej i zbieraj do naczynia. Ostatnią porcją DZM jest mocz poranny dnia następnego. Zbierany mocz przechowywać w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki, mocz dokładnie wymieszaj, zmierz objętość, a następnie przelej około 50-100 ml do pojemnika i dostarcz do Punktu Pobrań.