Erytropoetyna
Symbol: ERYTPOE Kod ICD: K91

Erytropoetyna (EPO) jest hormonem wytwarzanym głównie przez nerki, w wyniku niedotlenienia organizmu. Stymuluje on szpik kostny do zwiększonego wytwarzania erytrocytów – krwinek czerwonych transportujących tlen, co prowadzi, m.in. do podwyższenia stężenia hemoglobiny we krwi.

Oczekiwanie na wynik

12 dni roboczych

Przygotowanie

  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • po całonocnym wypoczynku

Zwiększenie stężenia erytropoetyny może być reakcją organizmu na radzenie sobie z warunkami przewlekłego niedotlenienia, m.in. u osób nałogowo palących tytoń czy osób z przewlekłymi chorobami serca i płuc. Zwiększone stężenie erytropoetyny stwierdza się również u osób przebywających przez dłuższy czas na dużej wysokości, np. w wysokich górach. Jest ono spowodowane niższą prężnością tlenu w atmosferze w takich warunkach.

Więcej na temat funkcji erytropoetyny oraz interpretacji wyników badania w artykule Erytropoetyna – co to jest i po co bada się jej poziom?

Kto i kiedy powinien wykonać badanie erytropoetyny?

Badanie stężenia EPO jest przeprowadzane w diagnostyce przyczyn niedokrwistości, a także w diagnostyce różnicowej pacjentów z niedokrwistością lub czerwienicą (chorobą nowotworową mieloproliferacyjną).

Stężenie EPO jest podwyższone u osób z niskim stężeniem hemoglobiny spowodowanym niewydolnością szpiku kostnego lub zwiększoną degradacją erytrocytów (niedobór żelaza lub niedokrwistość hemolityczna).

Do upośledzenia wydzielania erytropoetyny dochodzi u chorych z niewydolnością nerek, dlatego badanie to jest stosowane do wykrywania przyczyn niedokrwistości w tej grupie chorych.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.