Erytropoetyna (EPO) jest hormonem wytwarzanym głównie przez nerki, w wyniku niedotlenienia organizmu. Stymuluje on szpik kostny do zwiększonego wytwarzania erytrocytów – krwinek czerwonych transportujących tlen, co prowadzi, m.in. do podwyższenia stężenia hemoglobiny we krwi.
Oczekiwanie na wynik
12 dni roboczych
Przygotowanie
Zwiększenie stężenia erytropoetyny może być reakcją organizmu na radzenie sobie z warunkami przewlekłego niedotlenienia, m.in. u osób nałogowo palących tytoń czy osób z przewlekłymi chorobami serca i płuc. Zwiększone stężenie erytropoetyny stwierdza się również u osób przebywających przez dłuższy czas na dużej wysokości, np. w wysokich górach. Jest ono spowodowane niższą prężnością tlenu w atmosferze w takich warunkach.
Więcej na temat funkcji erytropoetyny oraz interpretacji wyników badania w artykule Erytropoetyna – co to jest i po co bada się jej poziom?
Badanie stężenia EPO jest przeprowadzane w diagnostyce przyczyn niedokrwistości, a także w diagnostyce różnicowej pacjentów z niedokrwistością lub czerwienicą (chorobą nowotworową mieloproliferacyjną).
Stężenie EPO jest podwyższone u osób z niskim stężeniem hemoglobiny spowodowanym niewydolnością szpiku kostnego lub zwiększoną degradacją erytrocytów (niedobór żelaza lub niedokrwistość hemolityczna).
Do upośledzenia wydzielania erytropoetyny dochodzi u chorych z niewydolnością nerek, dlatego badanie to jest stosowane do wykrywania przyczyn niedokrwistości w tej grupie chorych.