Dihydrotestosteron jest męskim hormonem płciowym, najważniejszym i najaktywniejszym biologicznie metabolitem testosteronu. W wielu tkankach, w tym w gruczole krokowym, zewnętrznych narządach płciowych i niektórych obszarach skóry DHT jest aktywną formą hormonu. W śladowych ilościach występuje także u kobiet. Badanie DHT jest wykorzystywane w diagnostyce łysienia androgenowego u mężczyzn i hirsutyzmu u kobiet.
Oczekiwanie na wynik
5 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Stężenie DHT u dorosłego mężczyzny stanowi 1/10 stężenia testosteronu. W ciągu doby powstaje ok. 400 μg DHT i ok. 5 mg testosteronu, ale tylko 50-100 μg DHT jest wydzielane przez jądra, pozostała ilość jest wytwarzana przez tkanki obwodowe. DHT (5α-dihydrotestosteron) powstaje w reakcji konwersji testosteronu katalizowanej przez 5α- reduktazę. Większość konwersji odbywa się poza jądrami (ok.70%), głównie w wątrobie. DHT powstaje i działa w tych samych komórkach. U kobiet DHT powstaje głównie z androstendionu i DHEA. Zmienność tkankowej reaktywności DHT powoduje jednak, że stężenie DHT w surowicy nie odzwierciedla reaktywności androgenów w tkankach obwodowych.
U mężczyzn dihydrotestosteron odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie prostaty, popęd płciowy, funkcje gruczołów łojowych, a także większą niż u kobiet siłę mięśniową. Warunkuje obecność zarostu i owłosienia na całym ciele mężczyzny.
Nadmiar DHT towarzyszy m.in. łysieniu typu androgenowego, przerostowi prostaty i nowotworom gruczołu krokowego i aktywnym hormonalnie guzom jąder.
U kobiet nadmiar DHT manifestuje się zaburzeniami miesiączkowania, zaburzeniami płodności, uporczywym trądzikiem i łojotokiem skóry, nieprawidłowym, nadmiernym owłosieniem skóry.
Wskazaniem do oznaczenia stężenia DHT w surowicy w przypadku mężczyzn jest łysienie androgenowe, w przypadku kobiet hirsutyzm. Innymi wskazaniami u obu płci jest bezpłodność i hipogonadyzm oraz trądzik i łojotok skóry. Ponadto, u kobiet kontrola przebiegu androgenowej terapii zastępczej, podejrzenie zespołu policystycznych jajników (PCOS) i zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn kontrola terapii lekami hamującymi aktywność 5α-reduktazy (np. w przebiegu nowotworu prostaty) i podejrzenie nowotworu jąder.
U dzieci badanie DHT wykonywane jest w przypadku niejednoznaczności płci - zaburzeń rozwoju seksualnego.