Badanie ma na celu oznaczenie stężenia cystatyny C, która jest markerem funkcji nerek, w tym umożliwia wczesne wykrycie rozwoju przewlekłej choroby nerek.
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
Cystatyna C jest białkiem pełniącym funkcję inhibitora proteaz cysteinowych. Ze względu na stabilność cząsteczki i zależność stężenia cystatyny C w surowicy jedynie od wielkości filtracji kłębuszkowej (przy stałej produkcji i uwalnianiu do krwi), białko to jest bardzo dobrym wskaźnikiem filtracji kłębuszkowej (GFR). Stężenie cystatytny C rośnie wraz z postępującym uszkodzeniem nerek. Jej oznaczenie we krwi pozwala na przewidywanie ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek. Podwyższone stężenie jest związane również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawałem mięśnia sercowego, udarem, niewydolnością serca, chorobami tętnic obwodowych, a także z zespołem metabolicznym czy chorobą reumatyczną.
Badanie jest zalecane w celu diagnozowania i monitorowania czynności nerek, w tym w początkowym etapie przewlekłej choroby nerek, a także u osób, u których stwierdzono nieprawidłowe wyniki stężenia kreatyniny we krwi.
Więcej na temat samego badania cystatyny C oraz interpretacji wyników badań w artykule: Cystatyna C – co to jest i w jakim celu wykonuje się badanie?