Badanie cynku w surowicy to ilościowe oznaczenie tego pierwiastka, wykrywające jego niedobór lub nadmiar. Badanie poziomu cynku pomocne jest również w monitorowaniu bezpieczeństwa i skuteczności suplementacji cynkiem.
Oczekiwanie na wynik
-
Materiał
Krew
Przygotowanie
Cynk jest mikropierwiastkiem niezbędnym, występującym we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych organizmu. Bierze udział w kluczowych dla organizmu procesach, dlatego nazywany jest pierwiastkiem XXI w. Jest m.in.:
W związku z tym, iż cynk ma tak szerokie znaczenie w organizmie, niedobory cynku mogą objawiać się w różny sposób. Może to być:
Niewielki niedobór cynku u mężczyzn może powodować oligospermię, zmniejszenie poziomu testosteronu.
Znaczne niedobory cynku prowadzą do zaburzeń wzrostu, zaburzenia funkcji układu nerwowego – depresji, zahamowania apetytu, osłabienia funkcji poznawczych.
Szkodliwy dla zdrowia może być również nadmiar cynku w organizmie, który gromadzi się w wątrobie i nerkach, powoduje także niedokrwistość. Nadmierne spożycie cynku obniża przyswajalność takich pierwiastków jak miedź, fosfor, żelazo, wapń. Przyjmowanie wysokich dawek cynku powoduje również podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego, nudności i wymioty.
Badania wskazują, iż blisko 70% kobiet powyżej 60 r.ż., ze względu na źle zbilansowaną dietę, ma za wysoki poziom cynku.
Wskazaniem do badania cynku są objawy mogące wskazywać na jego nieprawidłowy poziom:
Niedobory cynku mogą występować u osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej – dieta z dużą zawartością fitynianów zmniejsza wchłanianie cynku w przewodzie pokarmowym oraz u osób z dietą niskobiałkową.
Badanie poziomu cynku wskazane jest również u mężczyzn mających problemy z płodnością oraz obniżonym poziomem testosteronu.
Ze względu na to, iż nadmiar cynku może być szkodliwy dla organizmu, jego suplementacja również wymaga kontroli stężenia we krwi.