Badanie genetyczne pod kątem obecności antygenów HLA-DQ2 i HLA-DQ8 umożliwia wykrycie celiakii (choroby trzewnej) lub predyspozycji do jej rozwoju. Jest też pomocne w różnicowaniu celiakii i innych chorób powodujących podobne objawy.
Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Celiakia (choroba trzewna) to autoimmunologiczna choroba, której znakiem rozpoznawczym jest nietolerancja glutenu. Jego spożycie przez osobę chorą na celiakię powoduje zanikanie kosmków jelitowych i skutkuje szeregiem objawów, takich jak spadek masy ciała, bóle brzucha, biegunki, zmęczenie, czy niedobory spowodowane zaburzeniami wchłaniania. Celiakia należy do chorób o podłożu genetycznym. U większości chorych stwierdza się obecność antygenów HLA-DQ2 lub HLA-DQ8, które wywołują nasiloną odpowiedź immunologiczną na gliadynę (białko glutenowe).
Badanie genetyczne w kierunku celiakii polega na identyfikacji dwóch antygenów (HLA-DQ2 praz HLA-DQ8), które odpowiadają za rozwój tej choroby autoimmunologicznej. Wynik pozytywny umożliwia wykrycie choroby lub predyspozycji do jej rozwoju. Brak wspomnianych antygenów u pacjenta ułatwia wykluczenie celiakii.
Wskazania do wykonania badania genetycznego to m.in.:
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.