1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Celiakia - wykrywanie obecności genu HLA-DQ2 (DQA1*05/DQB1*02) oraz DQ8 (DQB1*0302) metodą Real-Time PCR - predyspozycja genetyczna

Celiakia - wykrywanie obecności genu HLA-DQ2 (DQA1*05/DQB1*02) oraz DQ8 (DQB1*0302) metodą Real-Time PCR - predyspozycja genetyczna

Badanie genetyczne pod kątem obecności antygenów HLA-DQ2 i HLA-DQ8 umożliwia wykrycie celiakii (choroby trzewnej) lub predyspozycji do jej rozwoju. Jest też pomocne w różnicowaniu celiakii i innych chorób powodujących podobne objawy.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • szczegółowo o przygotowaniu -
Dowiedz się więcej

Celiakia (choroba trzewna) to autoimmunologiczna choroba, której znakiem rozpoznawczym jest nietolerancja glutenu. Jego spożycie przez osobę chorą na celiakię powoduje zanikanie kosmków jelitowych i skutkuje szeregiem objawów, takich jak spadek masy ciała, bóle brzucha, biegunki, zmęczenie, czy niedobory spowodowane zaburzeniami wchłaniania. Celiakia należy do chorób o podłożu genetycznym. U większości chorych stwierdza się obecność antygenów HLA-DQ2 lub HLA-DQ8, które wywołują nasiloną odpowiedź immunologiczną na gliadynę (białko glutenowe). 

Badanie genetyczne w kierunku celiakii polega na identyfikacji dwóch antygenów (HLA-DQ2 praz HLA-DQ8), które odpowiadają za rozwój tej choroby autoimmunologicznej. Wynik pozytywny umożliwia wykrycie choroby lub predyspozycji do jej rozwoju. Brak wspomnianych antygenów u pacjenta ułatwia wykluczenie celiakii. 

Kto i kiedy powinien wykonać badanie genetyczne pod kątem obecności antygenów HLA-DQ2 i HLA-DQ8?

Wskazania do wykonania badania genetycznego to m.in.:

  • przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  • stwierdzona celiakia u bliskiego krewnego
  • cukrzyca typu 1
  • zespół Downa i inne choroby genetyczne, którym często towarzyszy celiakia
  • krewni I stopnia osób chorych na celiakię

Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.

W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.

Dodatkowe przygotowanie

Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.