Wartości oznaczeń CA 125 w surowicy są pomocne w monitorowaniu przebiegu choroby u pacjentek z inwazyjnym rakiem nabłonkowym jajnika. Oznaczenie CA 125 nie powinno być wykorzystywane w badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów jajnika.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Powtarzalnie rosnące wartości oznaczeń CA 125 mogą być związane z obecnością choroby nowotworowej i słabą odpowiedzią na stosowane leczenie, podczas gdy obniżające się wartości oznaczeń CA 125 mogą wskazywać na korzystny efekt leczenia.
Podwyższone wartości oznaczeń CA 125 obserwuje się u około 1-2% osób zdrowych oraz u osób chorych na choroby nienowotworowe, takie jak marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, endometrioza, u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, w przypadkach torbieli jajników, a także w stanach zapalnych narządów miednicy. Wykazano także podwyższenie wartości CA 125 w trakcie cyklu miesiączkowego. Do innych niż rak jajnika nowotworów złośliwych, w przebiegu których obserwuje się wartości oznaczeń CA 125, należą: rak szyjki macicy, rak wątroby, rak trzustki, rak płuca, rak jelita grubego, rak żołądka, rak dróg żółciowych, rak trzonu macicy, rak jajowodu, rak sutka oraz rak endometrium.
Nie zaleca się wykonywania oznaczeń CA 125 jako badania przesiewowego w kierunku wykrycia nowotworu w populacji ogólnej. Uzasadnione jest jednak stosowanie wartości oznaczeń CA 125 jako badania pomocniczego w ustalaniu postępowania z chorymi na raka jajnika.
Badaniem wskazanym w ocenie ryzyka wystąpienia raka jajnika jest TEST ROMA.