Badanie nasienia wykonuje się w celu oceny funkcjonowania narządów rozrodczych mężczyzny i diagnostyki męskiej płodności /niepłodności. Rozszerzone badanie ogólne nasienia nosi nazwę seminogram (spermiogram). Badanie polega na ocenie spermy i jakości plemników przy użyciu komputerowo wspomaganej analizy nasienia (CASA).
Oczekiwanie na wynik
-
Badanie ogólne nasienia rozszerzone polega na ocenie objętości i jakości płynu uwalnianego podczas wytrysku. Płynna część to nasienie, a w nim poruszają się komórki rozrodcze męskie – plemniki. Nasienie bezpośrednio po wytrysku jest zazwyczaj gęste, a po 10 -30 minutach ulega rozrzedzeniu.
Seminogram, czyli badanie nasienia rozszerzone jest wykonywane przy użyciu komputerowo wspomaganej analizy (CASA) wykorzystującej mikroskop połączony z komputerem posiadającym odpowiednie oprogramowanie do analizy nasienia. Ocena jest wykonywana przez doświadczony zespół diagnostów laboratoryjnych.
W ramach badania określane są ogólne parametry oddanej próbki nasienia – tj. objętość ejakulatu, jego lepkość, jego odczyn pH, czas upłynnienia, wygląd zliczana jest ogólna liczba plemników oraz wyliczana ilość plemników w 1 ml ejakulatu. Plemniki są oceniane pod względem ich żywotności i szybkości poruszania się oraz pod względem cech morfologicznych, wad w budowie, a następnie wyliczane są odsetki plemników o prawidłowych cechach i plemników o wykrytych dysfunkcjach.
Materiał do badania – to cała objętość jednej porcji ejakulatu pobrana do sterylnego pojemnika i przekazana niezwłocznie do laboratorium. Ze względu na to, że badanie ogólne nasienia jest wykonywane przyżyciowo, niezmiernie ważny jest czas od pobrania próbki (od wytrysku) do dostarczenia do miejsca badania oraz warunki transportu – optymalnie temperatura transportu bliska temperaturze ciała (25-37 ℃) - plemniki są bardzo wrażliwe na temperaturę.
Wynik badania ogólnego nasienia uzyskany w laboratorium ALAB jest dostępny do odebrania także drogą online w terminie do 2 dni roboczych. Dodatkowo wzbogacony jest o graficzne elementy, co może być pomocne przy interpretacji wyników badania przez lekarza i ocenie płodności mężczyzny.
Badanie ogólne nasienia rozszerzone u mężczyzny należy wykonać w sytuacji podejrzenia problemów z płodnością u par starających się o ciążę bez powodzenia od ponad roku mimo regularnego pożycia bez stosowania antykoncepcji. Uważa się, że przyczyny leżące po stronie mężczyzny stanowią ok 30% takich niepowodzeń. Ustalenie przyczyn zaburzenia płodności pozwala na wdrożenie odpowiedniego dalszego toku postępowania w celu zwiększenia szans na posiadanie potomstwa.
Niepłodność u mężczyzn związana np. z żylakami powrózka nasiennego można skutecznie leczyć.
Przyczyny niepowodzeń leżące jednocześnie po obu stronach (kobiety i mężczyzny) stanowią dalsze ok. 20% problemów zajścia z ciążę.
Jeżeli wyniki badania nasienia są nieprawidłowe, badanie powtarza się w pewnych odstępach czasu zgodnie z zaleceniem lekarza androloga.
W jaki sposób przygotować się do badania nasienia?
W Punkcie Pobrań ALAB laboratoria przy ul. Św. Bonifacego 70, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu Pacjenci oddają nasienie do badania. Materiał powinien zostać oddany do sterylnego pojemnika, a następnie przekazany do oceny w laboratorium.