Badanie ogólne moczu jest wykonywane przede wszystkim dla oceny funkcjonowania nerek i układu moczowego, ale pośrednio może też odzwierciedlać dysfunkcje w innych układach i narządach organizmu. Jest to jedno z podstawowych kontrolnych badań laboratoryjnych służących do diagnostyki przesiewowej.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Mocz
Przygotowanie
Na badanie ogólne moczu składają się oznaczenia wielu parametrów. Oceniane są cechy fizykochemiczne, takie jak barwa moczu, jego przejrzystość, ciężar właściwy odczyn pH, wykrywanie obecności białka, glukozy, urobilinogenu, bilirubiny, ciał ketonowych, leukocytów, azotynów (świadczących o obecności bakterii w moczu) i obecności krwi.
Przy wykryciu zmian w badaniu moczu przeprowadzana jest dalsza pogłębiona analiza poprzez badanie osadu moczu, w którym oceniane są upostaciowane elementy morfotyczne, które mogą być zawarte w zwiększonej ilości w moczu na skutek schorzeń: komórki nabłonka, leukocyty (krwinki białe), erytrocyty (krwinki czerwone, wałeczki, bakterie i inne mikroorganizmy oraz kryształy, krople tłuszczu, czy pasma śluzu.
W warunkach fizjologicznych nie występują w moczu lub są obecne tylko w niewielkich ilościach takie czynniki jak glukoza, białko, bilirubina, leukocyty, erytrocyty, bakterie czy różnego rodzaju kryształy i inne.
W zależności od wykrytych zmian w poszczególnych parametrach prowadzona może być dalsza szczegółowa diagnostyka pozwalająca ocenić dysfunkcje w samym układzie moczowo-płciowym lub zaburzenia innych narządów i układów.
Badanie moczu pomocne jest też w leczeniu - monitorowaniu przebiegu zdiagnozowanych chorób nerek, chorób dróg moczowych, różnych chorób wątroby, chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi, w cukrzycy.
Badanie ogólne moczu powinno być wykonane przez pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości ze strony układu moczowego (bolesne oddawanie moczu, małe ilości oddawanego moczu, bardzo częste oddawanie moczu, duże ilości oddawanego moczu, zaobserwowana krew w moczu, bóle brzucha, bóle okolicy lędźwiowej).
Kontrolnie badanie moczu powinny wykonywać kobiety w początkowym okresie ciąży, pacjenci z cukrzycą, pacjenci z chorobami wątroby, pacjenci, u których utrzymuje się stan podwyższonej temperatury.
Dowiedz się, jak przygotować mocz do badania:
Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych. Najlepiej, aby nie wykonywać badania w okresie okołomenstruacyjnym i w czasie menstruacji - duża liczba krwinek czerwonych uniemożliwi uzyskanie wiarygodnego wyniku. Przed pobraniem próbki moczu należy umyć ręce, a następnie ujście cewki moczowej. Mocz należy pobrać do pojemnika na mocz lub do specjalnego zestawu. Bezpłatny zestaw można odebrać w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do pojemnika, a końcową znów do toalety. Mocz umieść w probówce z zestawu zgodnie z instrukcją. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Pobrań. Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin