1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Wiek biologiczny - badanie długości telomerów

Wiek biologiczny - badanie długości telomerów

Badanie długości telomerów w leukocytach krwi pozwala na określenie rzeczywistego wieku biologicznego osoby badanej. Wiek biologiczny (wiek rzeczywisty) w wielu przypadkach jest niższy lub wyższy niż wiek kalendarzowy, dlatego badanie uważane jest za biomarker procesu starzenia. W skład badania telomerów wchodzi konsultacja wyniku ze specjalistą.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Telomery to specjalne struktury znajdujące się na końcach chromosomów. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona naszego materiału genetycznego (DNA) poprzez utrzymanie integralności i stabilności chromosomów. Chronią DNA przed działaniem enzymów, zapobiegają zespoleniu końcówek i wymianie materiału genetycznego (rekombinacji) z innymi chromosomami. Długość telomerów jest także wskaźnikiem „zużycia” organizmu spowodowanego uszkodzeniem komórek i stresem – procesem niezbędnym do naprawy uszkodzeń i ich ograniczenia są bowiem podziały komórkowe, co skraca telomery o kilka sekwencji.

Zjawisko skracania się telomerów wraz z wiekiem jest całkowicie naturalne. Starzenie się organizmu powodowane jest przez procesy fizjologiczne, które nie zawsze prowadzą do chorób. Szacuje się, iż maksymalna osiągalna długość życia u człowieka wynosi ok. 120 lat. Jednak rzeczywisty wiek biologiczny determinowany jest przez wiele czynników. Szacuje się, iż nie więcej niż 20% postępującego procesu starzenia się determinowane jest genetycznie, 80% zależy od wpływu czynników zewnętrznych (związanych głównie ze stylem życia). Są to: nieprawidłowa dieta, alkohol, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, stres, brak snu. Z tego powodu nie wszyscy starzeją się w jednakowym stopniu i - będąc w tym samym wieku kalendarzowym - można mieć różny wiek biologiczny (czyli być de facto starszym lub młodszym od swoich rówieśników).

Związany z wiekiem spadek zdolności komórek do podziałów oraz skracanie się telomerów prowadzi nie tylko do dysfunkcji wynikających z fizjologicznego procesu starzenia się, ale również do rozwoju chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawał lub udar. Badania eksperymentalne i kliniczne wykazały, iż skracanie się telomerów odgrywa istotną rolę w występowaniu tych chorób.

Badanie długości telomerów oraz informacja o rzeczywistym wieku biologicznym dostarczają osobie badanej cennych informacji o tym, jak ich dotychczasowy tryb życia przekłada się na funkcjonowanie i wiek organizmu, dostarcza wskazówek, czy należy coś zmienić oraz czy jest potrzeba pogłębionej diagnostyki (np. w kierunku stresu oksydacyjnego). Dla osób z chorobami przewlekłymi badanie telomerów jest pośrednim monitorowaniem choroby. W skład badania wchodzi konsultacja specjalisty, która dostarcza indywidualnych wskazówek postępowania.

W celu uzyskania konsultacji należy wypełnić WYWIAD MEDYCZNY - aktywny PDF dostępny TUTAJ. Wypełniony druk ankiety należy wydrukować i przynieść ze sobą w dniu pobrania.

czynniki modyfikujace dlugosc telomerow

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: telomery@alab.com.pl

Badanie długości telomerów – kto i kiedy powinien wykonać?

Badanie długości telomerów rekomendowane jest dla wszystkich osób, które chcą poznać swój rzeczywisty wiek biologiczny. Dostarcza informacji, w jaki sposób dotychczasowy styl życia wpływa na organizm pacjenta i czy korekta stylu życia jest potrzebna. Dla pacjentów z chorobami przewlekłymi wynik badania długości telomerów jest pośrednią kontrolą stanu ich zdrowia.

Wartości referencyjne badania telomerów opierają się na populacji polskich pacjentów i są dostosowane do wieku osoby badanej.

Osoby szerzej zainteresowane tematem zapraszamy do obejrzenia webinarium, w którym o badaniu mówią eksperci ALAB laboratoria - genetyk, dietetyk i lekarz:

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.