1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Antystreptodornaza B

Antystreptodornaza B
Symbol: STREPB

Badanie ma na celu oznaczenie przeciwciał przeciwko DNAzie B (anty-DNaza B). Przeciwciała anty-DNazy B są wytwarzane w organizmie po zakażeniu paciorkowcem) β-hemolitycznym grupy A, a ich oznaczenie jest pomocne w diagnozowaniu chorób wywoływanych przez te bakterie.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Paciorkowce, inaczej streptokoki (łac. Streptococcus) β-hemolityczne grupy A (Streptococcus pyogenes), wytwarzają enzym dezoksyrybonukleazę B (DNaza B) wobec którego człowiek wytwarza przeciwciała anty-DNazy B. Zakażenia paciorkowcami Streptococcus pyogenes jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mogą im towarzyszyć zakażenia ropne, np. angina, ropne zapalenie skóry, róża, Cellulitis, nekrotyczne zapalenie powięzi, paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, jak i zakażenia nieropne, np. gorączka reumatyczna, ostre zapalenie kłębuszków nerkowych oraz reaktywne zapalenie stawów. Zakażenie często przebiega przez długi czas bezobjawowo.

Oznaczenie przeciwciał przeciwko DNAzie B wykonuje się w celu potwierdzenia zakażenia bakteryjnego.

Przeciwciała wytwarzane przeciwko streptolizynie (ASO), które są oznaczane w diagnostyce świeżego zakażenia paciorkowcami, mogą nie być podwyższone u około 15 do 20% osób zakażonych.

Wytwarzanie przeciwciał przeciwko DNAzie B rozpoczyna się później niż ASO, ale można je wykryć u większego odsetka osób, jak również jest czulszym wskaźnikiem przy infekcjach skóry.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie antystreptodornazy B?

Podwyższony poziom przeciwciał przeciwko DNAzie B wskazuje, że organizm miał kontakt z bakterią z rodzaju Streptococcus pyogenes. Badanie wskazane jest dla osób z grupy ryzyka zakażenia tą bakterią, a także u osób u których obserwuje się objawy infekcji paciorkowcem, w tym gorączki reumatycznej.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.